Hamile Kalmanın Yolları Nelerdir?

Günümüzde herkes tarafından biliniyor ki rahmi, yumurtalıkları ya da testisleri olmayan çiftlerde hamile kalma şansı hiç yoktur. Ancak hiçbir problemi olmayıp, istedikleri halde bebekleri olmayan çiftlerde, bazı problemler ortaya çıkabiliyor. Kimi problemler ameliyat yolu ile tedavi edilse de günümüzde çiftlerin çoğu problemi tamamen stresten oluşuyor.

İşte tüm bu problemleri ortadan kaldırmak için bazı tavsiyeler:

1- Düzenli bir cinsel hayat:
Gebelik olmasını isteyen bir çift, haftada en az 3 kere cinsel ilişkiye girmelidir. Düzenli bir cinsel yaşam doğurganlık şartını da o kadar arttırır. Daha önceden korunan çiftler ise artık korunmayı bırakmalıdır. Bazı kullanılan ilaçlar, korunmayı bıraktıktan 2-3 ay sonra bile üreme yeteneğinin tam olarak işlevsel hale gelmemesine neden olmaktadır.

2- Adet Düzensizliği:
Adet düzensizliği yaşayan bayanlar, öncelikle bir kadın doğum uzmanına görünüp adet düzensizliğini ortadan kaldırmalıdır. Daha sonra ise adet günlerini iyi takip ederek, hamile kalınacak günlerde cinsel ilişkide bulunmaya özen göstermelidir. Örneğin 28 günde bir adet gören bir bayanın yumurtlama günü 14’üncü gündür. Hamile kalma olasılığının yüksek olduğu muhtemel günleri ise 10 ile 14 gün arasındadır.

3- İlaçlardan uzak durun:
Toplum genelinde olumlu anlamda bakılsa da cinsel ilişki sırasında kullanılan kayganlaştırıcı veya buna benzer kremler spermlere zarar vererek hamile kalmayı zorlaştırmaktadır. Hamile kalmak isteyen kadınlar her ne nedenle olursa olsun kesinlikle ilaç kullanmamalıdır.

4- Yüksek ısıya dikkat:
Hamilelik süreci öncesinde çiftlerin yüksek ısıdan uzak durması gerekmektedir. Sauna veya çok sıcak suyla yapılan duşlardan kaçınılmalıdır. Anne adayının ayrıca radyasyon yayan elektronik cihazlardan da etkilenmemesi için uzak durması veya bu cihazlar ile aynı ortamda uyumaması gerekmektedir.

5- Cinsel İlişki Sonrası:
Cinsel ilişkisi sonrası hemen ayağa kalkmak spermlerin rahim ağzı içerisinden geçmesini zorlaştırmaktadır. İşte bu yüzden kadının cinsel ilişki sonrasında sırt üstü pozisyonda yaklaşık bir saat, belinin altına hafif yüksek bir yastık koyarak yatması gerekmektedir.
Ancak tüm bu söylediklerimize ilave olarak söylenebilecek iki şey daha vardır. Bunlardan birisi doğal ve dengeli beslenmektir. Diğeri ise tüm bunlara rağmen hamile kalamıyorsanız, hem sizin hem de eşinizin çok ciddi bir sağlık kontrolünden geçmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.