Hamilelikte Depresyon Belirtileri

Hamilelik 9 ay boyunca süren zorlu bir süreçtir. Hayat boyu sadece sınırlı sayıda yaşanabilecek bu özel süreç özel duyguların yanı sıra hormonlarda gerçekleşen değişimler sonucu çeşitli olumsuzlukları da beraberinde getirmektedir. Bu olumsuzların en başında depresyon süregelmektedir.
Hamilelik döneminde yaşanan depresyon için tanı koyabilmek bir hayli zor olmaktadır. Depresyona bağlı olarak anne adayında çeşitli şekilde yansıma gösterebiliyor. Özellikle iştahta azalma durumları, uyku bozuklukları, düşük enerji, sürekli halsizlik ve uyku hali, sosyal iletişim bozuklukları şeklinde ortaya çıkabilmektedir.
Tüm bu olumsuz durumlar anne adayının hayatını olumsuz durumda etkileyerek kalitesiz bir yaşama doğru sürüklüyorsa derhal hekime başvurulmalıdır.
İşte Hamilelikte depresyon belirtileri…
Yaklaşık olarak iki haftayı bulan depresif ruh hali durumlarında.

Sevdiğiniz ve keyif aldığınız etkinlikler size artık keyif vermiyorsa
Çevrenizdeki insanlara karşı oldukça mesafeli olmaya başladıysanız
Sürekli Suçluluk hissi aşıyorsanız
İşe yaramaz ve çok değersiz birisi olduğunuzu düşünüyorsanız
Bitmek bilmeyen bir Yorgunluk haliniz varsa
Bir noktaya ya da herhangi bir konuya dikkat eksikliğiniz varsa
İştahınızda bariz bir azalma varsa.
Kendinizi mutsuz ve umutsuz hissediyorsanız
İntiharı dahi düşünen bir duruma geldiyseniz.


Hamilelikte Depresyon

Kimler risk altında?
Hamile kalarak hormonsal değişime maruz kalan her anne adayı bu durum karşısında risk altındadır. Fakat hamilelik döneminde özellikle anksiyete bozukluğu olan ya da depresif olan kadınlar hamilelik depresyonuna çok daha meyillidir.
Bu riske yakın olan kişiler;
Geçmişe ait yaşadıkları olumsuz bir olay atlatmış olanlar,
Geçmiş dönemlerde Premenstrüel disforik bozukluk yaşamış olanlar (PMDD)
Çok erken yaşlarda anne olan kadınlar.
Maddi açıdan Sosyal destek alamayanlar
Terk edilmiş olan kadınlar.
Çeşitli nedenlerden dolayı aile içi geçimsizlik yaşayan kadınlar.
Boşanmış veya eşiyle ayrı hayatlar süren anne adayları
Hamilelik komplikasyonları yaşayan kadınlar.
Maddi olarak Gelir seviyesi düşük kadınlar
Fazla sayıda çocuğu olanlar.
Sizlerde yukarıda bulunan durumlara sahipseniz mutlaka hamilelik depresyonuna sahip olmadan pisikolojik destek alanızda fayda olabilir.

Depresyonun diğer belli başlı sebepler

Stres yaratan olaylar: taşınma, iş kaybı, boşanma gibi temel yaşam değişiklikleri.

Düşük Gelir: İşsizlik, iş bulmada yetersizlik, düşük gelir ve evde bakmaya zorunlu olduğunuz diğer çocuklar depresyonda etkili sebepler.

Hamilelikte yaşanan sorunlar: Sabah bulantıları, aşırı kilo problemi gibi sorunlar ile plansız bir hamileliğin verdiği sıkıntı da depresyonda etkili.

Önceki hamileliklerde yaşanan sorunlar: Önceki hamilelik ve doğumda sıkıntı yaşamak şimdiki hamilelikteki endişeleri de artırır.

Kısırlık ve düşük: Daha önce düşük sorunu yaşamış ya da hamile kalmakta zorlanmışsanız hamileliğinizin gelişimi ile ilgili endişelerinizin olması çok normaldir.

Fiziksel ve duygusal şiddet: Maalesef hamilelik aile içi şiddeti başlatabilir ya da artırabilir. Eğer aile içi şiddet görüyorsanız hamilelik sürecinde depresyon yaşama ihtimaliniz çok daha yüksek.

Depresyon geçmişi: Geçmişte depresyon ya da psikolojik başka rahatsızlıklar geçirmişseniz hamilelik döneminde depresyon yaşama ihtimaliniz yükselir. Bebeğiniz doğduktan sonra da depresyonda olabilirsiniz.

Ne yapmalısınız?
İçinde bulunduğunuz depresyonla yalnız mücadele etmek zorunda değilsiniz. Doktor ya da ebenizle içinde bulunduğunuz kötü ruh hali ile ilgili konuşun. Bu ruh haliniz hamileliğinizin ilerleyen aylarında da devam ediyorsa bunu da mutlaka onlarla paylaşın.

Kendinize zaman ayırın. Bebek doğmadan önce kendinizi işlerle boğmayın. Kitap okuyun, yatakta kahvaltı edin, sevdiğiniz insanlarla görüşün. Kendinizle ilgilenmek bebeğinizle de ilgilenmek demektir.

Spor yapın. Yoga, yürüyüş, yüzme gibi egzersizler ruh halinize iyi gelecektir. Eşiniz, aileniz ve arkadaşlarınızla içinde bulunduğunuz ruh halini paylaşın. Korku ve endişelerinizi paylaşmak üzerinizdeki yükü hafifletecektir. Her şeyi denemenize rağmen bu ruh halinden kurtulamıyorsanız, grup desteğine başvurabilirsiniz. Size depresyonla başetmek ve olumsuz düşünceden kurtulmak için stratejiler sunabilirler. Sizinle aynı ruh durumunda olan kişilerle duygu ve deneyimlerinizi paylaşmak daha az izole edilmiş hissetmenize yardım edecektir.
Bu tarz gruplara katılmak size faydalı olmadıysa terapist ya da danışmana da gidebilirsiniz. Terapiye gitmek zayıflık göstergesi değil, iyi bir anne olma yolunda gerekli adımı atarak hem kendinizi hem de bebeğinizi korumak anlamına gelir.

İlaçlar yardım eder mi?
İlaçların size yardımı olup olmayacağı depresyonunuzun derecesine göre değişir. Bitkisel ilaçlar dahil hiçbir ilacı doktor kontrolü dışında kullanmayın. Birçok ilacın hamilelikte kullanılması uygun değildir. Günlük hayata ayak uyduramıyor, panik atak yaşıyor ve intiharı düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden doktorunuzla konuşun.

Bebek doğduktan sonra ne olacak?
Hamilelik depresyonu ile loğusalık depresyonu arasında bir bağ olduğu düşünülmekte. Ancak hamilelik döneminde depresyon yaşamışsanız, loğusalıkta da yaşayacaksınız anlamına gelmez. Etrafınızda eş, aile, arkadaş, doktorunuzdan oluşan bir destek grubu kurduğunuzda bebeğiniz doğduğunda yardım hazır olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.