Hemoroit Nedir?

Hemoroit Nedir? 

hemorit

Bilinçsiz beslenme ve sindirim sorunlarından dolayı yakalanılan ve çağın yaygın hastalıklarından bir tanesi olan hemoroit, anüs bölgesinde görülen bir hastalıktır. Hemoroidal doku, damar yumağı yapısındadır ve anüsün çıkışında yastıkçık görevi gören bir dokudur. Bu dokunun anüs dışına doğru sarkması, kan göllenmesi ve büyümesi hemoroit hastalığının belirtileridir. Bu doku sert dışkı çıkarımından sonra kanama yapmaktadır. Bu durum da oturma zorluğuna, ağrıya ve yanmaya neden olmaktadır. Hastalığın oluşmasına engel olmak gerekir. Oluştuktan sonra da tedavisi mümkündür ve daha çok ilerlememesi için dikkat edilmesi gerekir.

Hemoroit Nasıl Önlenir?

Bu hastalığa yakalanmamak için yapılması gereken yegâne şey besinlerinize dikkat etmenizdir. Zira sindirim problemi yaşayan kişilerin kabız olması halinde, tuvalete gittiklerinde ıkınma esnasında yaşayacakları zorluklar ve sıkıntılar hemoroide yol açmaktadır. Bu sebepten kabız yapacak yiyecekleri tercih etmemeniz önerilebilir. Bol bol meyve, sebze, kepekli ve lifli yiyecekler tercih etmelisiniz. Ayrıca bol bol su içmeniz yine önlem adına iyi gelecek şeylerden bir tanesidir. Ayrıca egzersizler ve sağlıklı yaşam adına yapılan spor sizin vücudunuzdaki sistemleri düzenleyecek ve sindirip, boşaltım sistemlerinizin de düzgün çalışmasına yarayacaktır. Besinlerinizi düzenledikten sonra tuvalet alışkanlığınızı da düzenlemeniz gerekmektedir. Sindirim sisteminizi çalıştıracak besinler tercih ettikten sonra tuvalete gittiğinizde kendinizi çok zorlamamanız, nefesinizi tutmamanız ve keyif için uzun süre tuvalette kalmamanız hemoroit önlemi için yapılacaklardandır.

Hemoroit Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle tüm rahatsızlıklarda olduğu gibi doktora gidip uzman tavsiyesi almak en yararlı çözüm olacaktır. Ayrıca hastalığın seviyesine göre cerrahi müdahaleden, ilaç müdahalesine kadar tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bunun için hastalığınızın seviyesini bilmeniz gerekir. Sindirim sisteminizi düzenlemesi adına bir diyet programı uygulamak, düzenli tuvalete çıkmak, oturma banyosu, kremler ile tedavi mümkündür. Fakat fazla ilerlemiş hastalık durumlarında cerrahi müdahale gerekebilir. Bunun için doktorunuza başvurmanız gerekir. Toplam 4 seviye olan hemoroidin 4. seviyeye gelmesi halinde cerrahi müdahale gerekir.

Hemoroit İçin Doğal Çözümler

Hemoroit rahatsızlığı yaşayan kişiler için doğal çözüm yöntemleri mevcuttur. İlerlememiş rahatsızlıklarda bitkisel ilaçlar, diyetler ve düzenli tuvalete çıkmak hastalığınızı iyileştirecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.