HYALÜRONİK ASİDİN FAYDALARI NELERDİR

HYALÜRONİK ASİDİN FAYDALARI NELERDİR?

Hyalüronik asidin faydalarına geçmeden nedir ve nerede bulunur sorularına yanıt verelim. Hyalüronik asit, vücudun tüm dokularında bulunan bir asittir. İnsan vücudundaki gelişim, iyileştirme ve cildin esnekliğini koruma görevi vardır. Özellikle ciltte kolajen liflerinin oluşumunda önemli rol oynar. Ayrıca eklem ağrılarının tedavisinde kullanılır. Birçok kozmetik üründe Hyalüronik asit bulunmaktadır.

Hyalüronik asit; Yunanca hyalos kelimesinden türemiştir. Hyalos cam anlamına gelmektedir.  Polisakaritler içeren bir glikozaminoglikandır.  Hyalüronik asit, insan vücudunda 15-20 gr. civarında bulunmaktadır.  Eksikliği bağ dokusu hastalıklarına, ciltte kırışıklıklara neden olmaktadır.

HYALÜRONİK ASİDİN FAYDALARI

Hyalüronik asit dendiğinde akla ilk gelen cilde faydalarıdır. Cildin genç kalmasını sağlar, kırışıklık ve yaşlanma etkilerini geciktirir. Cildin nemli kalmasını sağlar. Bu yüzden nemlendirici kremlerde Hyalüronik asit kullanılmaktadır. Akne izlerini önler, cilde esneklik kazandırır. Doku hasarını önler ve tedavi eder. Cilt için önemi büyük olan, elastikiyeti sağlayan kollajen liflerinin oluşumnu sağlar. Cilt yaralarının hızlı iyileşmesini, iltihapların tedavisini sağlar.

Hyalüronik asit, cilt sağlığı için faydalı olduğu kadar göz sağlığı içinde önemlidir. Bunun nedeni insan gözünün yüzde sekseninin Hyalüronik asitten oluşmasıdır. Eksikliği durumunda ciddi göz rahatsızlıklarına neden olur.

Hyalüronik asit, ayrıca eklemlerde meydana gelen romatoid artrit ve osteoartrit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Hyalüronik asit, göğüs, prostat gibi bazı kanser türlerinin tedavisinde de kullanılmaktadır.

Hyalüronik Asit Hangi Besinlerde Bulunur?

Hayvansal gıdalarda, taze sebze ve meyvelerde, soya ürünlerinde, baharatlarda ve tüm biber çeşitlerinde Hyalüronik asit bulunmaktadır.

Özellikle et ve tavuk suyunda yüksek miktarda Hyalüronik asit bulunmaktadır. Hyalüronik asit, C vitamini açısından zengin besinlerde özellikle biberlerde bulunmaktadır. Çünkü C vitamini, Hyalüronik asit için doğal kaynaktır. Özellikle limon, portakal, greyfurt, yaban mersini, ahududu, kivi, mango ve kiraz gibi C vitamini açısından yüksek meyvelerde Hyalüronik asit bulunmaktadır.

Ayrıca Hyalüronik asit düzeyinin artmasına yardımcı olan magnezyum ve çinko açısından zengin besinlerde vücutta Hyalüronik asit miktarını arttırmak açısından önemlidir. Bunlar, elma, muz, domates, avokado, ananas, kavun, şeftali, armut, brokoli, marul, Brüksel lahanası, balkabağı, maya, fıstık, kepekli tahıllar, fasulye ve kahverengi pirinç ve patatestir.

Soya ürünleri, çinko, demir, magnezyum açısından oldukça zengindir. Protein kaynağıdır. Vücutta Hyalüronik asit oluşumunda önemli rolü vardır. Birçok kozmetik ürününde de soya bazlı maddeler kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.