İlk İlişki Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk İlişki Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Op. Dr. Ayşe Duman ilk cinsel ilişki sonrasında dikkat edilmesi gereken konular hakkında şu bilgileri vermiştir:

İlk cinsel birleşmeden sonra bayanda kanama oldu ise yaklaşık bir hafta cinsel bir birleşme olmaması iyidir. Ancak bu durum sevişmede orgazm olamama anlamında değildir. Cinsel bir birleşmede ki alınan hazzın %85’ i sevişme, haz vermekten haz alma, bir olma kalan %15’i ise penis-vajen birlikteliğidir.

Bu süreçte eşlerin birbirlerini keşfetmek, tanımak, kendilerini birbirlerine daha iyi ifade edebilmek için değerlendirilebilir. Cinsel ilişki ile beraber vajinanın yapısında bulunan mikroorganizmalar değişir. Olan bu değişim bazen komşu organ olan mesaneyi de etkileyebilir. ‘’balayı sistine’’ yol açabilir. Ağrılı bir şekilde ve sık sık idrara gitme şikâyetleriyle kendini belli eden balayı sistini önlemek için şunlar yapılabilir;

  • Bolca su içmek
  • Cinsel birlikteliğin çok fazla olmaması (sevişme olabilir)
  • Kayganlaştırıcı yağ veya jel kullanılması
  • Sentetik yüzeyli pet ve sentetik yüzeyli iç çamaşırı kullanmamak
  • Sizin için alerjik olan gıdaları tüketmemek
  • Sigara içmeme
  • Eğer prezervatif alerjisi var ise kullanmamak

Ters İlişki (Anal İlişki)

Anüs sindirim sisteminin son parçası, kalın bağırsağın sonudur. Bu organ boşaltım organı olarak yaratılmıştır ve cinsel bir birliktelik için uygun değildir. Hatta erkek ve kadın sağlığı için de oldukça zararlıdır.

Bu nedenden ve belki de bilmediğimiz diğer nedenlerden dolayı ters ilişki(anal ilişki) haram kılınmıştır. Tarihte Lut Kavmi bu nedenden dolayı lanetlenmiştir.

İşin sağlık boyutunda ise; anüs kaslardan yapılmıştır. Anüste ki bu kaslar istirahat halindeyken kapalı, kasılıdır ve gevşeyemez. Esnekliği olmayan bu kaslara sert olan penisin girişiyle zorlanırsa yırtılma olur ve eski kapanma yetisini kaybedebilir. Bu da gaz ve dışkı tutamama nedenlerinden biridir.

Regl Döneminde İlişki

Regl dönemi kadının vajinal florası değişir. Normal zamanda vajende bulunan deoderlain basilleri, faydalı ve zararlı mikroorganizmaların oranlarını ayarlar, düzenler. Doğal olan bir savunma bariyeri oluşturur. Adet döneminde kanamalı olan ortam ve bu dönemdeki vajenin hormonal dengesi deoderlain basillerinin görevini zorlaştırır. Bu yüzden bu dönemde girilen cinsel ilişki dış ganital organlardan başlayıp karnın içine kadar yayılabilecek enfeksiyonlara neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.