İnmemiş testis nedir

İnmemiş testis özellikle bebeklerin anne karnında gelişimlerini tamamlama aşamasında dönüşecek dokuların bozukluğu sonucunda oluşan bir hastalık olarak biliniyor.

Bebek bireyler gelişimini daha ileri seviyelere çıkardığı sırada testiler gelişim evresine tamamlamak üzere büyüme aşamasına geçiş yaparken diğer yandan da testislerin yerleşeceği torba olan skrotum torbasına doğru hareket ettiği gözleniyor. Baktığınızda skrotum dokusunun en büyük işlevi testislerin vücut sıcaklığından daha düşük sıcaklıkta bir ortamda muhafaza edilmesi olarak biliniyor. Bakıldığında skrotum torbasına yerleşemeyen her iki testisin ya da 1 adet testisin inişi tamamlayamamasına inmemiş testis hastalığı denmektedir.

İnmemiş Testis Görülme Sıklığı

Bakıldığında Dünya nüfusu içerisinde yer alan erkek bebeklerin yüzde üçü ile yüzde beşi arasında inmemiş testisin varlığı söz konusu olmaktadır. Ayrıca prematüre olarak doğan bebeklerde de %30 civarında bu hastalığın görülme riski yer almaktadır. Genellikle 2/3 oranında tek taraflı inmemiş testis görülürken 1/3 oranında ise iki taraflı inmemiş testisin varlığı söz konusu olmaktadır. Tek taraflı inmemiş testis hastalığı olan kişilerin genellikle sağ tarafında bu hastalığa rastlandığı gözleniyor.

İnmemiş Testis Ne İçin Olur?

İnmemiş testisin alışma sebeplerinin inmemiş testis nedir arasında testisin inişinin sağlayan hormonların yetersiz bir şekilde sağlanması ve bu yüzden de testisi gelecek olan dokunun yapısının bozukluğu sebep olmasından dolayı inmemiş testisin oluşması söz konusu olmaktadır.

Bilindiği gibi testislerin beslenmesi için bazı kan damarlarının söz konusu olduğu biliniyor. Eğer bu damarlarda kan akımını bozacak bazı anormallikler varlığı söz konusu olursa testislerin gelişmemesi mümkün olmakta ve bu yüzden de inmemiş testisin varlığı söz konusu olduğu gözlenmektedir.

İnmemiş Testis Tedavi

İnmemiş testis tedavi edilebilen inmemiş testis nedir bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor. Bakıldığında iki taraflı inmemiş testis hastalığı olan ya da inmemiş testis hastalığının yanında çeşitli genital ya da ürünler anormalliklerin de yer aldığı bebeklerin haricinde ilk 6 ay içerisinde herhangi bir tedavi yöntemine gerek olmadığını belirtmek lazımdır. Baktığımızda bu anormallikler dışında yer alan bebeklerin tedavileri 6 aydan sonra bir yıldan önce yapılması lazımdır. Bazı zamanlar çeşitli sebeplerden dolayı 1 yaşından sonra da bu hastalığın tedavisinin yapılması mümkün olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.