İşlemci Nedir Nasıl Çalışır

İşlemcinin diğer bir adı CPU’dur. (Central Process Unit ) kısaca merkezi işlem birimi olarak da bilinir. Adından da anlaşılacağı gibi işlemci bilgisayardaki tüm işlemleri yapan ve gerekli yerlere yapması için komut gönderen en önemli aygıttır. Yani bilgisayarımızın beyni de diyebiliriz.

İlk üretilen işlemciler sadece bir komutu yerine getirmek için üretilmişlerdi. Zaman ilerledikçe ve teknoloji geliştikçe daha farklı komutları da işleme alan işlemciler kuşkusuz günümüzün en büyük icatlarından bir tanesidir.

1970 yıllarında üretilen mikro işlemciler sayesinde işlemciler daha bir kullanışlı olmaya başladı. 1971 yılında intel çıkardığı ilk işlemci olan 4004’ü üreterek büyük bir adım attı.

Bunun devamında ise 1974 yılında daha kullanışlı olan 8080’i üreten intel bu işte oldukça başarılı olmuş ve en büyük işlemci fabrikası olarak dünyaya açıldı.

İşlemcinin temek bileşenleri sayesinde ayakta durmaktadır. Temel bileşenler şunlardan oluşmaktadır;

  • ALU ( Aritmetik ve Mantıksal İşlem Birimi )
  • Komut Çözücü ( Instruction Decoder )
  • Kaydediciler ( Registers )
  • Veriyolu ( Bus )

İşlemcileri oluşturan bu parçaların yanı sıra mikroişlemciler de oluşturmaktadır. Mikroişlemciler ise içerisinde transistör adı verilen yarı iletken elektronik parçaların birleşmesi sonucu oluşmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.