İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır – Şartları Nelerdir

Ad Blocker Detected

Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

İşsizlik Maaşı Nasıl alınır, İşsizlik maaşı şartları nelerdir, İşsizlik Maaşı alma şartı gibi sorularınızın çözümüne bu makalemizde ulaşabilirsiniz. Çalıştığınız iş yerinden çıkarıldığınız veya istifa edildiğiniz taktirde işsiz kaldığını süre boyunca ödenen paraya İşsizlik Maaşı denir. Peki ama u parayı kimler alabir ?

Her çalışanın İşsizlik Maaş hakkının saklı olduğu gibi, işten ayrıldığında ne kadar ücret alacağınıda çalıştığı süre baza alınarak ödeme yapılır. Bu ödemenin sizlere yapılmasının tek nedeni ise bürüt maaşınızdan kesinti yapılarak işsizlik ödeneğine aktarılmasıdır. İşsizlik maaşı almak için en önemli şartlardan biri olan 120 gün prim ödeyip çalışmak da istenilen bir diğer şart. Bunun yanında son 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş yani sigortalı bir işte çalışmış olmanız da istenilen diyer şartlardan biridir.

issizlik-maasi

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?
İşsizlik maaşı alabilmeniz için öncelikle nerede çalıştıysanız oradan işten ayrılma bildirmesini talep etmeniz gerekmektedir. Sonrasında ise bu işten ayrılma bildirgesi üç nüshadan oluşmaktadır. Bir Nüshası size verilirken biri işkura, diyeri ise işverende kalacaktır. İşKur daha sonra işten çıkarılma sebebinizi ve sigorta durumlarınızı inceleyerek işsizlik maaşı almaya hakkınızın olup olmadığına, şayet hakkınız varsa ne kadar alacağınıza karar vermektedir. İşsizlik maaşını alabilmek için İşkurun kendi sitesinden işsizlik ödeneği başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Yapmış olduğunuz başrvuru işkur tarafından onaylandığında size gerekli bilgi sms olarak gönderilecektir. Sonrasında ise Size en yakın PTT şubesine giderek paranızı alabilirsiniz.

Hadi Yorumunu Yaz Dostum!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.