Kabız Olanları Kurtaracak Çözüm Ve Tavsiyeler

Kabız Olanları Kurtaracak Çözüm Ve Tavsiyeler

Kabızlık, kişinin tuvalete çok seyrek çıkması ve hiç çıkmaması gibi sorunlar ile oluşan ve tıp dilinde “Konstipasyon” olarak adlandırılan rahatsızlıktır. Kişiye gerek fiziksel gerekse psikolojik olarak rahatsızlıklar veren kabızlık sorunları birçok farklı nedene bağlı olarak gelişmektedir. Kişinin çok yoğun bağırsak ağrıları olabilmekte ya da kişi oturamama gibi sorunlara kadar gelişebilmektedir. Kabızlık yaşayan kişilerin sıvı şeyler ve sıcak şeyler tüketmesi önerilse de bazı kabızlık olaylarında acil müdahale gerekir ve kişinin anüs boşluğuna dışkı yumuşatıcı ilaç sıkılır. İlaç sonrasında kişi 3-5 dakika içerisinde tuvalete çıkma isteği ile tuvalete gider ve ishal kıvamında dışkı ile hiç zorlanmadan dışkısını yapabilir. Bu ilaçlar acil durumlarda kullanılmalıdır ve sürekli kullanımı sorun yaratabilmektedir. Kabızlık yaşandığında eczaneye danışarak bu tür ilaçlara sahip olabilir ve sorunsuzca kabızlıktan kurtulabilirsiniz.

Kabızlığın başlıca sebepleri arasında ise yeterince sulu yemekler ve gıdalar tüketmeme, stres, bağırsak sorunları, basur (ileri seviye), sindirim sisteminden kaynaklanan bozukluk ve sorunlar, hormonların düzgün ve istenilen seviyede çalışmaması, fıtık ve psikolojik sorunlar olabilmektedir. Bahsi geçen birçok rahatsızlıkta anlık çözüm anüs boşluğundan gönderilen ilaçlar olsa da kronikleşen kabızlıkta servis tedavisi şart olmakta ve kişiye mutlaka bir hekim tarafından müdahale de bulunulmalıdır.

Kabız olmamak için ne tüketmeliyim?

  • Sebze çorbaları (hazır çorba olmaması önerilir),
  • Sebze yemekleri,
  • Mercimek,
  • Ispanak yemekleri,
  • Salatalar,
  • Balık,
  • Kepek ekmekleri,
  • Bol su,

Tüketilmesi gerekmektedir. Bu tür besinler ile beslenen kişilerde kabızlık çok fazla görülmez ve kişi dışkısını oldukça rahat bir şekilde yapabilmektedir. Bu tür sorunlarla karşılaşmak kişiyi oldukça rahatsız edeceğinden kişi kabızlık öncesinde bolca dikkat göstermeli ve durumlarına dikkat etmelidir. Kabızlık sorunları için ceviz, incir ve erik gibi meyveler oldukça faydalı olan ve kişiye oldukça faydalı olan yiyeceklerdir. Kabızlık sorunu yaşamak istemeyen kişiler abur cubur ve hazır yiyeceklerden uzak durmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.