Kalp Ritim Bozukluğu Nedir ? Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Kalp atışlarında ki çarpıntı kişinin normalden farklı olarak kalp atışını hissetiği bir hadisedir.Bu durum esnasında kalp atışlarında ki hızlanma ve yavaşlama veya düzensizleşme durumu görülebilir. Ritim bozuklukları arasında sık rastlanılan bir durum olan “atriyal fibrilasyon” yaşamınızı olumsuz yönde etkiler ve bazı hastalarda inme ve ölüme neden olabilir.

Kalp ritim bozukluğu
Kalp ritim bozukluğu

Dikkat Edilmesi Geren Önemli Durumlar ise şunlardır;

Atriyal fibrilasyon bazı zamanlarda hiç bir belirti vermeyebilir. Nabız sayım esnasında veya kalp dinlenirken düzensiz ve hızlı bir kalp atışı tesadüfen fark edilebilir.Bu çarpıntı nefes darlığı ve bazen göğüs ağrısına yol açabilir. Ritim her zaman hızlı değildir ama ancak atriyal fibrilasyon ile kulakçıkların kasılmaması sebebiyle kalp debisi düşüşe geçtiğinden yüksek kalp hızı ile baş dönmesi göz kararması ve bayılmalar bile görüşebilir. Ritim bozukluğunda ki yorgunluk ve efor kapasitesin de düşme olabilir.

Kalp Ritim Bozukluğunun Tedavi Yöntemi

Atriyal fibrilasyon tedavisinde son yıllarda önemli gelişmeler yaşanmaktadır.

Dondurma tedavisi, bu çarpıntı türü nedeni ile iş ve sosyal yaşamı olumsuz etkilenen hastalar için kısa sürede iyileşme sağlayan önemli bir uygulamadır. Hasta uyutulmadan lokal anestezi ile sağ kasıktan girilir. Sağ kulakçıktan sol kulakçığa geçilerek bir ince boru yardımı ile özel bir balon bu toplardamarların ağzına yerleştirilir. İçine cihaz yardımı ile sıvı nitrojen verilir.

Bu bölge eksi 40- 50 derecede dondurulur. Böylece balonun ön yarımküresinin donması sağlanıp, o bölgede bir hat oluşturularak tetikleyicilerin kulakçığa geçmesi engellenir. Atriyal fibrilasyonda dondurma yöntemi, yapısal bir kalp hastalığı bulunmayan, nöbetler halindeki çarpıntılar yaşayan özellikle genç hasta grubunda yüksek başarı oranları ile dikkat çekmektedir.

  1. • İşlem süresi kısadır.
  2. • Hasta daha az radyasyon almaktadır
  3. • Travma ve komplikasyon riski daha azdır.
  4. • Başarı oranları çok yüksektir.
  5. • Hastalar sadece 1 gece hastanede yatmaktadır.
  6. • İş ve sosyal yaşama ertesi gün dönüş sağlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.