Kamp Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

Kamp Yaparken Dikkat Edilecek Hususlar

                Doğal aktiviteleri sevenler, kamp kurmayı sıklıkla tercih edeler. Doğa kamplarının, sessiz sakin, temiz havası ve şehirden uzak olmasıyla insana verdiği huzur paha biçilemez. Kamp kurarken bazı kurallara uymak, sağlıklı bir kamp geçirmek açısından size fayda sağlayacaktır. Doğru kararlar ile huzurlu bir kamp yapabilirsiniz. Ama bir takım eksikler olursa, kampınız tam bir kâbusa dönüşebilir.

P1200504

  • Kamp yapacağınız yer önemlidir. Güvenli olması açısından çok ıssız yerler de kamp yapmayı tercih etmektense, yakınında bir köy bir kasaba olan kamp alanlarını tercih etmelisiniz. Eğer böyle bir alanda kamp planlıyorsanız köy muhtarından ya da jandarmadan izin almak gerektiğini belirtmek gereklidir.
  • Ormanlık alana verebileceği zararı göz önünde bulundurarak, kamp ateşi yakmaktan kaçınmalısınız. Ateş yakılan bir yerde uzun süre hiç bitkinin yetişmeyeceği bilinerek, bilinçli davranmak gereklidir. Kamp ateşinin ufak bir ihmal ile orman yangınlarına sebep olabileceği de çok acı tecrübelerle yaşanmıştır. Yemek pişirmek için, ateş yerine ocak kullanmanız hem doğa açısından hem de pratiklik açısından ilk tercihiniz olmalıdır.
  • Kamp kurabilmek için ihtiyacınız olan en önemli şeylerden biri de kamp çadırıdır. Kolayca kurulması sudan ve güneşten korumasıyla kamp için en uygun seçim olacaktır.
  • Kampın olmazsa olmazlarından bir tanesi de uyku tulumudur. Kampa giderken size uygun bir uyku tulumu seçmeye özen göstermelisiniz.
  • Kamp sırasında yiyeceklerinizi çadırınızda tutmayın. Bir ağaç dalına takarak vahşi hayvanlara karşı kendinizi savunmuş olursunuz.
  • Çok soğuk bir hava olmadıkça çadır içinde ocak yakmamalısınız.
  • Kamp yapacağınız tarihte kamp yerinin hava durumunu takip etmeli, onda göre önlemlerinizi almalısınız.
  • Kamp yapılacak alana hava kararmadan varılmalı ve hazırlıklar tamamlanmalı, güneş ışığından faydalanmak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.