Kanvas Tablo’nun Tarihçesi

Ad Blocker Detected

Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Tablo denince akla ilk başta bir ressam tarafından yapılan yağlı boya eserler gelmektedir. Yağlı boya tablolara alternatif olarak bir de kanvas tablolar vardır. Kanvas tablo kelimesi köken olarak İngilizce bir kelimedir. Kanvas tablolar, teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesiyle, gelişmiş ve üretimi hızlanmış ürünlerdir. Kanvas ve tuval kelimeleri, dijital baskılı tablo piyasalarında yan yana kullanılmakta ve anlamları karıştırılmaktadır. Dijital baskı literatüründe kanvas kelimesi kullanılırken, sanat literatüründe tuval kelimesi tercih edilmektedir.

Kanvas tabloların ortaya çıkışı sanıldığı kadar yeni değildir. Kanvas tablo kelimesinin tarihi 90’lı yıllara kadar uzanmaktadır. Tabloların bu kadar benimsenmesinin nedeni, hem şık duruşu hem de farklılık katmasıdır. Kanvas tablo dendiğinde, akla ünlü ressamların resimlerinin dijital ortamda çoğaltılarak tuvallere aktarılması gelmektedir. Bu nedenle kanvas tablo sözcüğü kendisiyle özdeş bütün anlamları ifade eden diğer türevlerinden daha fazla sevilmekte ve kullanılmaktadır.

Bir diğer ifadeyle, dijital baskı makinelerinin gelişmesi ve çok farklı materyaller üzerine baskı yapılabilmesi, tuval bezi türevleri üzerine de baskı yapılabilmesini mümkün kılmıştır. Bu durum, tuval bezi üzerine yapılan baskıları kağıt türevleri üzerine basımı ifade eden poster kelimesinden ayrıştırmayı zorunlu kılmıştır. Kanvas baskı ve/veya canvas baskı kelimesi böylece gündeme gelmiş ve halen kullanımı sürmektedir.

Kanvas Tablo Üretim Aşamaları Nelerdir?

Nitelikli, kaliteli ve gösterişli bir kanvas baskı tablonun olmazsa olmazı bazı noktalar vardır. Bunlardan en önemli şart baskıya uygun ve yüksek çözünürlükte bir dijital görsele sahip olmaktır. Ne kadar iyi ekipmanlara ya da teknolojik alt yapıya sahip olsanız da görsel kaliteniz düşük ise eğer ne yazık ki piksellerden oluşan ve çok basit duran bir kanvas tablo elde edersiniz ve başarılı bir sonuç alamazsınız.

Dijital fotoğraflar göze çok kaliteli gelebilir ancak çoğunun çözünürlüğü 72 dpi olduğundan baskı için yeterli değildir. Bir tasarımın baskıda kaliteli bir şekilde ortaya çıkabilmesi için çözünürlüğünün en az 300 dpi olması gerekir. Baskıya hazırlarken öncelikle dijital ortamdaki görselleri editleyip, baskı için istenilen ölçülere uygun hale getirmek ile başlar. Baskılama işlemine hazır hale gelen görsel dosyaları rulo olarak konuşlanmış tuvali içerisinde barındıran büyük yazıcıya aktarılır. Bu aşamada dikkat edilecek husus, boyayı yüzeye düzgünce sabitleyebilecek kalitesi yüksek bir tuvale sahip olmaktır. Bu noktada, eğer tuvalleriniz pamuklu ve homojen bir yapıya sahip değilse uyguladığınız baskılama işlemi sonucu ortaya çıkan kanvas tabloda bir süre sonra renk atma ve dökülme gibi sorunlar meydana gelecektir.

kanvas tablo

En güzel Kanvas tablo yapılırken kesinlikle sentetik maddeler kullanılmamalıdır. Üreticiler sentetik madde kullanımından kaçınmalı, tüketiciler ise sentetik madde içeren ürünleri özellikle uzun ömür kullanım istiyorlarsa kesinlikle tercih etmemelidir. Orijinal kartuş kullanımı da baskı kalitesini etkilenen en önemli unsurlardan birisidir. Bu tarz mürekkeplerle yapılan baskılar hem ışığa karşı dayanıklılığı hem de renk değerleri açısından çok büyük büyük sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

Tuvallerin baskısı bittikten sonra dikkatli bir şekilde kesilir ve kıvrılmasına fırsat vermeden kurutulmaya bırakılır. Kanvas tablolar kurutulduktan sonra renk solmasını önlemek için hazırlanan özel koruyucu karışım tabloların üzerine sürülür. Bu işlem yumuşak başlı rulo fırça ile yapılmalıdır. Karışım yüzeye homojen şekilde sürülmeli ve eşit dağıtılmalıdır. Eğer karışım eşit dağıtılmazsa yüzeyde göz yanıltıcı ve göz hoş gelmeyen izler olacaktır. Bu izler de kaliteyi düşürür ve tabloya farklı açılardan bakıldığında farklı yansımalara sebep olur. Eşit ve düzgün şekilde koruyucu karışımı sürülen tablolar kurumaya bırakılır.

Kanvas tablolar kururken bir taratan da şasi denilen ahşap çerçeveleri tuval boyutlarına göre hazırlanır. Ahşap profiller baskılanan tuvallerin yüzey ebatlarına uygun olarak kesilir ve hazırlanır. Ardından kuruma işlemi gerçekleşen tuvaller zarar gelmeden şasilere gerilir ve monte işlemi gerçekleşir. Dışarıda kalan tuval parçaları ahşap çerçeveye doğru gerilir ki kanvas tablolar duvara asıldığında duvarda iz bırakmasın. Son aşama olan paketleme aşaması üretim aşamasından sonra en dikkat edilmesi gereken aşamadır. Kargoların taşıma esnası sırasında alma ihtimali olan her türlü darbe hesaplanarak paketleme işlemi yapılmaktadır. Darbelere karşı en etkili koruma yöntemi olan strafor kaplama işlemi kargoya verilen kanvas tablolar içinde kullanılmaktadır. Son olarak da yüzey havalı naylon ile sarılır ve paketleme işlemi son bulur.

 

Hadi Yorumunu Yaz Dostum!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.