Kara Mürver Nedir ?

Kara mürveri bitkisi kendisinden dökülen tohumlar ile çok kolay bir şekilde yetişip büyüyen hanımeligiller ailesinden şifalı bir bitkidir. Meyveleri de dahil olmak üzere her türlü şifa saçan Kara mürveri; terleme çayı, şifalı mürver, sambucus, patlangıç isimleri ile de bilinir.

Kara mürveri bitkisi küçük küçük çiçekler açar ve sarıya dönük yada pembe renginde olurlar. Keskin bir kokusu olan Kara mürveriin şemsiye gibi olan çiçekleri büyüdüğü zaman siyah renkli meyvelere dönüşürler ve ismini de buradan almışlardır.

Ormanlık alanları çok seven Kara mürveri bitkisi toprağını severse ağacı andıracak kadar büyüyebilir. Bilinen en büyük faydası anne sütünü artırmasıdır. Ayrıca hem anneye hemde annesinin sütünü içen bebeğe sakinlik ve dinginlik vermesi sebebi ile kuvvetli bir yatıştırıcıdır diyebiliriz. Kara mürveri bitkisinin meyveleri kadar kabukları da şifalıdır. İdrar söktürücü özelliği kadar kabızlığı gidermesiyle de ünlüdür. Kendiliğinden yetişen Kara mürveri bitkisinin bakımı için ekstra bir çaba gösterilmesine gerek yoktur.

Akdeniz bölgesi dışında ülkemizin her yerinde yetişebilen bitkinin çiçeklerini yaz aylarında, meyvelerini yazın son aylarında ( ağustos- temmuz ), yapraklarını ise ilk bahar aylarında toplayıp gölgede kurutmak gerekiyor. İnsan vücuduna enerji ve dinçlik veren yapıdadır. Özellikle kış aylarında oluşan inatçı öksürüğü ve balgamı söktürerek göğsü rahatlatır.

Güneş yanıklarının tedavisinde ve kullanılan şifalı mürver, yaraların iyileşme sürecini hızlandırır. Toplanan çiçekler kurutulduktan sonra kış aylarında demlenerek çayı içilirse soğuk algınlığına iyi gelir, ateşi düşürür ve enfeksiyonları vücuttan uzaklaştırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.