Kehribar Nedir?

Amber taşı olarak da bilinen kehribar taşı, bir tür ağacın fosilleşmiş halidir. Ayrıca kehribar taşının içerisinde fosilleşmiş canlılar da yer alır. Kehribar taşının oluşumuna neden olan ağaçlar, kendilerini korumak için bir tür reçine salgılarlar. Bu reçine içinde bazı canlıları da barındırır ve uzun bir zaman sonrasında fosilleşir. Bu maddenin fosilleşmiş hali kehribar taşı olarak karşımıza çıkar.

Birçok şifa veren özelliği olduğu bilinen kehribar taşının içerisinde; oksijen, karbon, hidrojen ve sülfirik asit bulunur. Tespih yapımında da kullanılır. Çok farklı renklerde bulunan bu taş, süs eşyası yapımında kullanılır.

 

Kehribar nasıl oluşur?

kehribar

Çam ağaçları içerisinde bulunan reçinenin milyonlarca yıl basınç altında kalarak, kehribar taşını meydana getirmesi, gerçekten de doğanın bir mucizesidir.

Sel suları ve doğal afetler sonucunda devrilen çam ağaçları, sulak alanlara ya da vadilere taşınırlar. Alüvyon birikintilerinin içerisine gömülen çam ağaçları, bu birikintilerin oluşturduğu milyonlarca ton basınca maruz kalır. Yerkürenin merkezine doğru itilen reçine, sıcaklığın da etkisi ile fosilleşmeye başlar.

Kopal evresi adı verilen süreçte ise reçine, delta birikintileri altında kaldıktan 10 ya da 20 milyon yıl sonra sertleşmeye başlar.

Kehribar evresinde ise sertleşen reçine, birkaç milyon yıl daha yer altında kalır ve tamamen kehribar maddesine dönüşür. Bu süreçte yüksek basınç ve sıcaklığa maruz kalmaya devam eder.

Kehribar nerede bulunur?

Dünya üzerinde en çok Rusya’da bulunan kehribar taşı, ikinci olarak Baltık denizi civarından çıkarılır. Rusya’dan başka; Hollanda, Romanya, İsveç, İngiltere, Sicilya ve Ukrayna’da da kehribar yatakları bol miktarda bulunur.

Kehribar taşı nasıl anlaşılır?

Gerçek bir kehribar aşırı saydam ve parlak bir yapıya sahiptir. İçerisinde bulunan hava baloncukları, bu taşı benzersiz kılar diyebiliriz.

Gerçek bir kehribara dokunulduğunda ılıklık hissi verir. Diğer taşlarda bu his oluşmayabilir. Tuzlu su testi bu taşın gerçek olup olmadığını anlamak için yüksek oranda işe yarar. Orta boyutlarda bir bardağa su koyulur ve içerisine 7 çay kaşığı kadar tuz ilave edilir. Tuz, suyun içerisinde eriyene kadar karıştırılır. Kehribar taşı bu suyun içerisine bırakılır. Eğer suyun üzerinde yüzüyorsa gerçek demektir.

Kehribar taşı çoğunlukla kopal taşına benzeyen özellikler sergiler. Gerçek olanı ayırt etmek için elektrik testi uygulamak gerekir. Bu testte kehribar taşı bir kumaş parçasına iyice sürtülür. Oluşan statik elektriklenme ile kehribar taşı mıknatıs özelliği kazanır. Hafif kağıt parçalarını kendisine çekiyorsa, elinizdeki taş gerçektir. Diğer taşlarda, özellikle kopal taşında bu durum gözlenmez.

Kehribar taşının gerçek olup olmadığını anlamanıza yaracak bir testte, toplu iğne testidir. Bu testte toplu iğne çakmak yardımı ile ısıtılır. Isıtma işlemi orta karar olmalıdır. Isıtılmış iğneyi kehribara batırdığınızda, küçük ve hafif izler kalır. Ancak özellikle kopal maddesine batırdığınızda iğne çok kolay bir şekilde kopal maddesinin içerisine girecektir.

Çizik testinde ise gerçek bir kehribarı sert bir yüzeye sürtersiniz. Kehribar sürtünmeden dolayı yüzeyi zarar görecek bir hale gelir. Cam boncuklarda ise bu durum yaşanmaz.

Ayrıca gerçek bir kehribar, kokusundan da anlaşılabilir. Gerçek bir kehribar hafif derecede ısıtıldığında, güçlü bir reçine kokusu yayar. Bu kokuyu çam ağaçlarındaki reçinelerden de alabilirsiniz. Emitasyon ya da sahte bir üründe ise plastik ya da benzeri kokuları alırsınız.

Kehribar taşının faydaları

Kehribar taşı genel olarak psikolojik hastalıklara iyi geliyor. Ayrıca bazı fizyolojik rahatsızlıkların da tedavisinde kullanılabiliyor. Kehribar faydaları, psikolojik ve fizyolojik olarak iki ayrı başlıkta ele alınabilir.

Kehribarın fizyolojik faydaları

Midenin kuvvetlenmesine yardımcı olur. hazımsızlık sorununun çözümü için kehribarın taşınması yararlı oluyor. Ayrıca sürekli olarak takıldığında, mide hastalıklarından koruyucu özellikler sergiliyor.

Eğer vücudunuzda ağrıyan bir yeriniz varsa, ağrıyan yerin üzerine kehribar taşını koymanız yeterli olacaktır. Özellikle; diş ağrısı, karın ağrısı, baş ağrısı, kol ve bacak ağrılarında kuvvetli etkilere sahip olan kehribar taşını yarım saat kadar bekletmeniz yeterli olacaktır.

Bazı zehirlenme türlerine karşı da faydalıdır. Aşırı kanamaların durdurulmasında da kehribar taşı oldukça etkilidir.

Kehribarı bal ve soğan ile karıştırırsanız ve bu karışımı bir macun haline getirip saçlarınıza sürerseniz, saçlarınızın dökülmesini engellediğini ve saçları canlandırdığını görebilirsiniz.

Grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan şikayetçi iseniz, yanınızda bu taşı sürekli olarak bulundurmanızı tavsiye edebiliriz.

Bronşit hastalığı sorunu olanlar varsa, kehribar taşını sürekli olarak boyunlarında taşımaları gerekir. Ayrıca bu şekilde boyunda taşındığında, bademcik ağrılarını da azaltıcı özellikler sergilediği görülebilir.

Cilt üzerinde meydana gelen kızarıklıkların ve bazı alerjik durumlarında engellenmesinde faydalı olan bir taştır.

Kehribarın psikolojik faydaları

Sinir hastalıklarına iyi geldiği uzun bir zamandan beri bilinen bu taş ayrıca, depresyonu da engelliyor. Ruhsal ve fiziksel bir rahatlama sağlayan bu taş, vücuttaki negatif elektriğin atılmasına yardımcı oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.