Kemik Erimesinin Nedenleri Nelerdir? Engellemek Mümkün Müdür?

Ad Blocker Detected

Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Kemik Erimesinin Nedenleri Nelerdir? Engellemek Mümkün Müdür?

                Özellikle kadınlarda menopoz döneminin başlaması ve yaşın ilerlemesi ile birlikte görülmeye başlanan kemik erimesi ( osteoporoz ), çok nadiren olsa da erkeklerde de görülmektedir. Erkeklerde bu hastalığın az görülmesinin nedeni, erkeklerin kemik dokusunun daha sağlam olmasıdır. İlerleyen yaşlarda meydana gelebilecek kemik erimesi rahatsızlığından kaçınmak için erken yaşlardan itibaren sağlıklı beslenmeye önem verilmeli, düzenli egzersiz yapmaya özen gösterilmelidir.

kemik-erimesi-belirtileri

Kemik erimesinin nedenleri arasında ilk başta hormonal sebepleri sayabiliriz. Özellikle 50’ li yaşlarda menopoza girilmesiyle hızlanan kemik erimesi riski erken menopoza giren hastalarda daha büyük risk oluşturmaktadır. Bunun sebebi menopoza girmenin ardından salgılanan östrojen hormonunun miktarında azalma olmasıdır. Ameliyat ile yumurtalıkların alınmış olması da hormonları etkilediği için kemik erimesine neden olabilmektedir. Kalsiyum içeren yiyeceklerin az yenmesine sebep olan beslenme bozuklukları da kemik erimesi sebeplerindendir. Anoreksiya nervosa, hiponadizm, turner sendromu, cushing sendromu gibi hastalıklarda kemik erimesine neden olan rahatsızlıklar arasındadır.

Yaşam tarzı ve günlük yaşam içerisindeki hareket hali de kemik erimesine neden olabilmektedir. Hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olan, egzersiz ve spordan kaçınan, aşırı zayıf olan insanlarda da kemik erimesi bulunma riski yüksektir. Alkol, sigara, aşırı kafein, aşırı protein, stereoid ve antikoagulan tüketen insanlarda da kemik erimesi olma ihtimali bulunmaktadır.

Kemik erimesi hastalığı sadece ilaç kullanılarak tedavi edilebilecek bir rahatsızlık değildir. Bu hastalığa sahip olan insanların yaşam tarzlarında önemli değişiklikler yapmaları gereklidir. Egzersizi ve sporu hayatlarının bir parçası haline getirmeli, kalsiyum açısından zengin besinler tüketilmeli, D vitamini almaya önem gösterilmeli, güneş ışığından mümkün olduğu kadar çok faydalanılmalı, kemik hasarlarına ve düşmelere  karşı özel tedbirler alınmalıdır. Kemik erimesi, kolay tedavi edilebilen bir hastalık olmadığından dolayı hasta mutlaka sabırlı olmalı ve umudunu kaybetmemelidir.

Hadi Yorumunu Yaz Dostum!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.