Kimler Kurban Kesmekle Yükümlüdür?

Kurban kimler keser? Kimlere vaciptir ? Kurban Farz mıdır ? Sünnet Midir vacip midir ?Kurban kesmek kimlere vaciptir ?

Hz.Peygamber kurban bayramı gelmişken ,kurban bayramı gündeme gelmişken ” gücü olmasına rağmen kurban kesmeyen bizim namazgahımıza yaklaşmasın ” diyor . Her aileye 1 kurban yeterlidir diyor.

Peygamber efendimizin böyle hadisleri vardır bu da hicretin 2. yılına itibaren Allahın Resulu(S.a.v) kurban kesmeye başlıyor. Kurban kesmek farz değildir. Neden değildir . Bir şeyin farz olabilmesi için açıkça ayeti kelimede isminin, özelliklerinin vurgulanması ve bu ayetin başka şeye yorumlanma ihtimalinin olmaması gerekiyor.

İşte bu nokta da olmayınca kurbanla ilgili emir biz ona farz diyemiyoruz vacip diyoruz çünkü Peygamber uygulaması açıktır ama ayeti kelimenin delaleti işareti ihtimali olduğu için biz ona vacip diyoruz. Biraz daha seviye olarak farza düşük diğer mesheplerde İmami Şafi mesela süneti mekkede diyor güçlü sünnet şafilerin dışında haccın dışında vacip kavramı yoktur şafilerde daha çok hacda bir vaciplik vardır .

Onarda güçlü sünnet vacip hükümündedir bu nedenle de gücü yeten her müslümanın kurban bayramında , zengin olan nedir zengin ihtiyacın ötesinde zekat verecek kadar 90 gr kadar birikmiş altını varsa bir müslüman ev için bir hane için bir kurban yeterlidir diyen hissiyatlar vardır çünkü her aile için 1 kurban yeter hadisi var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.