Kimyasal Gebelik nedir? Belirtileri nedir?

Kimyasal gebelik; 
Belirtileri normal gebelik gibi adet gecikmesi, göğüslerde şişkinlik, vücut ısısında artış şeklindedir. Ancak bu belirtilerden bir kaç gün sonra adet olunarak gebelik sonlanmaktadır. Kimyasal gebelik sperm ile yumurtanın tüplerde döllenmesi sonrası vücudun yaptığı taramada bu döllenmenin sağlıksız olduğuna karar vermesi neticesinde döllenen hücreciğin vücuttan atılmasıdır. Korunmayan çiftlerde hamileliklerin yüzde ellisi bu şekilde sonlanmaktadır ve çoğu kadın bunu âdetim gecikti şeklinde yorumlamaktadır. Ancak düzenli adet olan bir kadının şüphe duyup evde test yapması durumunda genellikle sonuç negatif ya da ikici çizgi çok silik çıkar. Bunun nedeni ise beta hcg seviyesinin yeterince yükselmemesidir. Normal gebeliklerde beta hcg seviyesi 48 saatte iki katına çıkarken, kimyasal gebelikle düşüş gösterir. Ancak hastanede yapılan kan testi sonucu beta hcg değeri takip edilebilir ve gebeliğin normal gebelik mi kimyasal gebelik mi olduğu takip edilerek anlaşılabilir. Kimyasal gebeliklerde bazen düşen beta hcg seviyesi hızlı bir yükselmede gösterebilir. Bu durum sizde dış gebelik korkusu yaşatmasın kimyasal gebeliklerde bu tür durumlar da yaşanabilir.

Dış gebelikten farkı; Dış gebelik tüplerde döllenen yumurtanın normal seyrini tamamlayıp rahme atılmadan gelişimini tüpte devam ettirmesi sonucu oluşan gebeliktir. Bebek burada kesesini oluşturur ve büyümeye devam eder. Fark edilmemesi durumunda annenin tüplerinde tahribata ve hatta tüplerin patlayarak annenin iç kanama geçirmesine kadar varan sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu tür vakalar geçmişte yaygınken günümüzde planlı gebelikler annelerin vücutlarını takip etmesi neticesinde hemen anlaşılmakta ve annede olumsuz bir etki bırakmadan sonlandırılmaktadır. Genellikle ilaç tedavisiyle sonlandırılana bu gebelik tipinde beta hcg seviyesi çok küçük yükselişler göstermektedir. Dış gebeliğin yakalanma noktası genelde budur. Ultrasonda herhangi bir yerde kese görülemiyor ve beta hcg seviyesi küçük yükselişler gösteriyorsa dış gebelikten şüphelenilebilir. Kimyasal gebelikte ise beta hcg bir müddet sabitlenebilir ancak genelde düşüş yönündedir. Her iki gebelik durumunun da tekrarlaması kişiye vücudun ve psikolojinin yönüne göredir. Kimyasal gebelik ya da dış gebelik geçiren birinin bunun yeniden tekrarlanacağı şeklinde beyninde yer etmesi, bu durumu tekrar yaşamasına sebep olur.

Kimyasal gebeliğin tedavisi nedir?

Beta-hcg zaman ile normal bir şekilde minimuma, herhangi bir tedavi veya kürtaja gerek kalmaz. Beta-hcg kan değerinin düşmesinin kontrol altına alınması ve düzenli bir şekilde hekim tarafından kontrol edilmelidir. Değerlerde düşüşün olmaması durumunda, dış gebelik veya başka bir patoloji olmaması durumunda, kontrol altına alınması gerekir.

Hamileliği sonlandırmak mı gerek?

Kimyasal hamilelik, sağlıklı bir embriyo gelişimi oluşmadığında dolayı, vücudun kendi kendine hamileliği bitirmesidir. Hekimler tarafından sağlıklı bir durum olduğu kabul edilmektedir. Kimyasal gebelik sonrasında, kadınlar tekrar hamile olabilirler ve tekrar hamile olma şansları da oldukça fazladır. Hamileliğin yeniden oluşması durumunda, tekrar kimyasal gebelik yaşanacak diye bir kural bulunmamaktadır. Kimyasal hamilelik, daha çok laboratuvar kliniklerinde gerçekleştirilen kan testleri ile anlaşılabilmektedir. Oldukça fazla görülen bir durum olduğu durumlarda, kadınların büyük bir kısmı bu durumu fark etmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.