Kıskançlık Nedir?

Kıskançlık Nedir?

                Kelime tanımı olarak kıskançlık, “ bir kişinin veya bir ilişkinin kaybedilmesinden korkulan, karmaşık yaşantı ve olumsuz tutumdur. Bunun dışında, sahip olunamayan şeye duyulan özlem ve sahip olma gerekliliği de kıskançlığın bir diğer tanımıdır.

İkili İlişkilerde Kıskançlık

kiskanclik

İkili ilişkilerin en önemli temel taşı, güven duygusudur. Güvenin olmadığı ilişkilerde karşılıklı olarak kıskançlık ve bunun devamında büyük sorunlar ortaya çıkar. Özellikle günümüzde “aldatmak” ve “aldatılmak” bu kadar gündemde iken, insanların bu güvensizliği ve kıskançlığı bir dereceye kadar normal karşılanmakla birlikte, bir dereceden sonra ilişkiyi yıpratan ve daha ileri giderse ilişkiyi bitiren bir hal alır.

Aşırı Kıskançlık

                Kıskançlık eğer dozunda olursa var olan ilişkinin korunmasını sağlamaya yardımcı olan bir duygudur. İlişkinin güçlenmesine, değerin artmasına sebep olur. Fakat bazen insanlar kıskançlığın dozajını ayarlayamaz ve bu ilişkide onarılamaz yaralara sebep olur. Örneğin, eşinin ya da sevgilisinin karşı cinsten hiç kimseyle görüşmesini istemeyen insanlar, hem güven duygusunu alt üst ederler, hem de eşlerini kısıtlayarak ilişkilerine yara verirler ve bu yarayı onaramadıkları takdirde güvenemedikleri için sevdikleri insanı kaybetmek durumunda kalabilirler.

Kıskançlıkla Baş Etme Yolları

                Kıskançlığın aşırı olması ve tedavi görmesi gerekliliği çiftlerden birinin bu kıskançlıktan rahatsız olması ile ortaya çıkar. Kıskanılan tarafta bu rahatsızlık duygusu zamanla tahammül edememeye ve büyük kavgalara dönüşür. Kıskanan taraf ise bir süre sonra paranoyak haller sergiler ve bunun sonucunda şiddet içeren kavgalar oluşmaya başlar. Kıskançlık tedavisi, uzun süren ve emek gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte çiftler birbirlerine destek vermeli ve birbirlerinin yanında olup inançlarını kaybetmemelidir. Kıskançlık tedavisi, uzman yardımıyla olursa daha olumlu sonuçlara ulaşır. Bu tedaviler genellikle en az 4 ay en çok 2 yıl, gerekli görüldüğü takdirde ömür boyu sürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.