Ana Sayfa » Sağlık » Koenzim Q10 Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir

Koenzim Q10 Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir

Koenzim Q10 Nedir Faydaları ve Zararları Nelerdir

Koenzim q10 vücudun kendi kendine ürettiği bir mucizedir. Bir besin olması sebebiyle de birçok hastalığa karşı savaşır ve kalbi besler. Vücudumuzda azalması durumunda, serbest radikallerin artışı söz konusu olacaktır çünkü koenzim q10 besini serbest radikallerin oluşumunu engellemektedir.

Salgıladığı elektronlar sayesinde zararlı radikalleri etkisiz hale getirir. Bilinen tek faydası bu değildir ve gün geçtikçe koenzim q10 hakkında yeni faydalar keşfedilmektedir. Vücudun ürettiği bu besin migren, hipertansiyon, kalp hastalıkları, kolesterol ve arteroskleroz gibi hastalıkların tedavisine yardımcı olur. Yaşlandıkça bile vücut için yeterli miktarda koenzim q10 üretilebilmektedir fakat bazı insanlarda üretim seviyesi çok düşüktür. Böyle bir söz konusu olan insanlarda kas erimesi ve kalp damar hastalıklarına rastlanma olasılığı yüksektir.

Kalp hücrelerinde fazlaca bulunan koenzim q10’un asıl görevi hücrelerin çalışması için gereken enerjiyi sağlayıp kas ve iskelet sistemin güçlendirmektir. Eğer vücutta eksikliği gözlemlenirse hastalıklara yakalanma riski yükseleceği gibi, bazı rahatsızlıkların iyileşme sürecinde de gerileme başlayacaktır.

Kolesterol ilaçları kullananların ilacın içeriğinde statin olmamasına özen göstermesi gerekir çünkü koenzim q10 seviyesini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Kalp büyümesi ve ritim bozuklukları, koenzim q10 eksikliğinde görülen başlıca hastalıklar arasındadır. Ayrıca koenzim q10 besininin konuşma bozuklukları ve dengesizlik gibi sorunlara iyi geldiği de gözlemlenmiştir.

Koenzim q10’un en fazla bulunduğu besinler arasında yağlı tohumlar ve mantar, ıspanak, brokoli, karnabahar, kalp, karaciğer, böbrek, sığır eti, kümes hayvanları, yer fıstığı, susam tohumu, soya yağı ve balık gelmektedir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Sabah Kahvaltısının Önemi Nedir

Vücudumuz uyurken bile çalışmaya devam eder. Akşam yemeği ile kahvaltı arasında yaklaşık 12 saatlik bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.