kombi servisi

Kombi Nedir? Çeşitleri, Avantajları, Dezavantajları

Kombi, hem ev ısınmasını hem de sıcak su ısınmasını sağlayan bir sitemdir. Kombi olarak adlandırılan cihazdan çıkan borular, petek denilen ve odaları ısıtmaya yarayan cihazlara geçerek ısınma işlemi gerçekleşir.

Isıtma işlemi borulardan geçen sıcak su ile gerçekleşir. Her ısıtma sisteminin olduğu gibi kombilerinde bazı avantajları ve dezavantajları vardır. Kullanıcı için birçok kolaylık sağlayan kombi günümüzde özellikle büyük şehirlerde en çok tercih edilen ısınma sistemleridir.

Kombinin Avantajları

 • Merkezi sistem ısıtma yönteminden farklı olarak her daire kendi ısı ayarını kendi belirler.
 • Evin tamamı ya da sadece belirli odalar da ısınma sağlanabilir.
 • Hem ısıtma, hem de kullanma sıcak suyu temini aynı zamanda mümkündür.
 • Kullanılan yakıt temiz olduğundan atığı yoktur.
 • Gaz yakıtlı olduğundan yakıtı depolama derdi olmaz.

Kombi Dezavantajları

 • İlk yatırım maliyeti merkezi sistemlere göre daha pahalıdır.
 • Herkes aynı oranda kullanmadığından istenilen derecede ısınma sağlanamaz.
 • Ortak kullanım alanları (merdiven boşluğu, ana giriş holü gibi) ısıtılamaz.

Kombi Çeşitleri

Her alanda olduğu gibi teknoloji kombi sektöründe de oldukça gelişmiş ve kendini yenileyen bir hale gelmiştir. Çeşitli özelliklerde ve donanımlara sahip farklı farklı kombi çeşitleri mevcuttur. Kombiler, pek çok farklı sınıfa ayrılsa da en çok kullanılan modeller üçe ayrılmaktadır. Bu üç farklı kombi çeşidi;

 • Bacalı
 • Hermetik
 • Yoğuşmalı kombidir.

Bacalı Tip Kombiler

Bacalı tip kombiler; yanma oluşumu için ortamda ki havayı kullanarak alev oluşumunu sağlamaktadır. Bacalı kombiler için bina ya da daire bacası olmak zorundadır. Duş sırasında kombinin bulunduğu ortam sürekli havalandırılmalıdır.

Hermetik Tip Kombiler

Hermetik tip kombiler; içerinde bulunan fan yardımı ile hava akışını sağlamaktadır. Hermetik kombilerin dışarıya uzanan bacaları bulunmaktadır. Bu baca yardımı ile hava akışını sağlamakta ve alev oluşumu için alması gereken havayı baca yardımı ile dışarıdan almaktadır. Hermetik kombiler günümüzde en çok kullanılan kombi türlerindendir.

Yoğuşmalı Kombi ile Ne Kadar Alan Isıtılabilir?

İstanbul şartları ve izolasyonu kötü olmayan normal daireler için pratik olarak hesaplanmış ısıtılabilecek alanlar şu şekildedir.

140 m²’ ye kadar 20.000 kcal/h

200 m²’ ye kadar  26.000 kcal/h

50 derecenin altında çalışması durumunda; normal kombilerde verim %79’a kadar düşmekte, yoğuşmalı kombilerde ise %109’a kadar çıkmaktadır, bu nedenle %30 tasarruf oluşmaktadır. Yoğuşmalı kombinizin montajını ilgili firmasından bu konuda eğitim almış teknik personeline, gaz dağıtım şirketinin teknik şartnamesine uygun olarak yaptırtınız.

Konvansiyonel (Klasik) Tip Kombiler

Konvansiyonel tip kombiler günümüzde en çok tercih edilen kombi türlerindendir. Yanma oluşumunda oluşan atık gazı baca yardımı ile dışarıya atmaktadır.

Yoğuşmalı Tip Kombiler

Yoğuşmalı tip kombiler; genellikle büyük daireler de kullanılan kombi çeşitlerinden biridir. Kombi de oluşan atık gazı atmayarak tekrardan kullanmakta ve böylelikle kullanılan gazı iki kez kullanarak tasarruf yapmakta olan bir kombi türüdür.

Eşanjör Çeşitlerine Göre Kombiler

Tek Eşanjörlü Kombiler

Tek eşanjörlü kombiler; ana eşanjör olarak geçmekte ve plaka eşanjörün yaptığı görevi sadece ana eşanjör yapmaktadır.

Çift Eşanjörlü Kombiler

Çift eşanjörlü kombiler de ise iki tane eşanjör bulunmaktadır. Bunlardan biri ana eşanjör ve biri de yardımcı eşanjör olarak bilinen plaka eşanjördür. Çift eşanjörlü kombiler de yardımcı eşanjör sadece sıcak su için çalışarak ana eşanjöre yardımcı olmaktadır.

Kaynak: https://dorukkombiservisi.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.