Kuru Saçlar ve Bakımı

Kuru Saçlar ve Bakımı

                Kadınlar için en önemli aksesuar hiç kuşkusuz ki saçlardır. Uzun ya da kısa olması veya rengi hiç fark etmez. Parlak, sağlıklı ve canlı saçlara sahip olduktan sonra her kadın güzeldir ve ışık saçar. Saç tiplerine göre saçlarda oluşan sorunlar için farklı bakım yöntemleri bulunmaktadır.

Kuru Saçların Özellikleri

                Kuru saçlar, kırılmaya meyilli ve kolay uzatılamayan saç tipleridir. Yıkanılsa veya şekle sokulsa bile mat ve solgun renkli görünürler. Kuru saçlar çabuk kopar ve yenilenmesi uzun zaman alır. Kuru saçlar cansızdır, şekil verilse dahi çabuk bozulur. Saçlarda nem bulunmadığı için parıltı ve yumuşaklık kaybolmuştur.

kuru-sac

Kuru Saçların Bakımı

Kuru saçların bakımında en önemli amaç saça nem kazandırmaktır. Bu sayede saçlar daha canlı, daha parlak gözükür. Daha kolay şekil alır ve kırılması önlenmiş olur. Pek çok doğal saç bakım maskesi vardır. Bunlardan en sık kullanılanı ve en faydalı olanı bal ve bazı bitkisel yağlardan oluşan maskedir. Bu maskenin hazırlanması için 1 tatlı kaşığı bal, 2 çay kaşığı badem yağı, 2 çay kaşığı ceviz yağı, 1 çay kaşığı keten tohumu yağı ve limon gereklidir. Tüm bu malzemelerden oluşan karışım 1 fincan sıcak su içerisine dökülür ve karıştırılır. Karışım saç köklerine sürüldükten sonra saçlar havluya sarılarak 1 saat bekletilir. Ardından suyla yıkanan saç parlak, canlı ve yumuşak olacaktır. Bu maskenin haftada bir uygulanması saçlar için yeterlidir.

                Kuru saçlar için en önemli bakımlar yağlarla sağlanıyor gibi görünse de bitkisel yağlar kullanılmadan hazırlanan bakım maskeleri de mevcuttur. 1 adet yumurta ve 2 kaşık mayonezi karıştırarak oluşturulan maske de kuru saçlar için oldukça faydalıdır. Yumurta ve mayonezin her ikisi de protein açısından zengin besinler olduğu için düzenli kullanımında saçları canlandıracak ve doğal bir parlaklığa kavuşturacaktır.

               

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.