Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet

Kusmak Orucu Bozar Mı? Diyanet

 

Ramazan ayında başlayan oruç sonrası orucun neyi bozup neyi bozmadığı konusu yine gündeme oturdu. Müslümanlar içi büyük önem taşıyan ramazan ayı Müslümanlara sabırlı olmayı, aç insanların halinden anlamayı ve nefsine yenilmemeyi öğretir ve bütün Müslümanlar orucu en güzel şekilde layıkıyla yerine getirmek için uğraşırlar. Bu uğraşlar sırasında kafalarına bazen sorular takılır ve bu sorulara cevap ararlar. Bu sorulara cevap verecek kişilerde elbette güvenilir ve dil konusunda bilgisi olan kişiler olmalıdırlar ve bu sorulara cevap verecek en yetkili kurumda şüphesiz diyanet işleri başkanlığından başkası değildir.

 

Ramazan ayının başlamasıyla başlayan sorulardan biri de kusmak orucu bozar mı? Diyanet Bu konudaki cevabı ağız dolusu kusmanın orucu bozacağı yönündedir. Fakat isteyerek ağız dolusu kusmak orucu bozsa da kaza yapılıp daha sonra tutulabilir. Eğer kusmuk miktarı az ise ve istenmeden dışarı çıkıp geri girdi ise orucu bozmayacağını da belirtelim.

 

Kusmak orucu bozacağı için öncelikle kusmamak için önlem almak zorundayız. Bu da iftarda yediğimiz yemeklere dikkat etmek, güneş altında fazla beklememek anlamına geliyor. Nefsimize hâkim olmamız gereken şu günlerde hem yediğimiz besinlere dikkat etmeli hem de sağlığımıza önem vermemiz gerektiğiniz unutmayın. Eğer aklınıza takılan oruç ve din ile ilgili sorularını varsa diyanetin resmi sitesine girerek merakınızı giderebilir ve orucunuzu gönlünüz rahat olarak tutmaya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.