Lazer Epilasyonun Zararları ve Yararları Nelerdir?

Lazer Epilasyonun Zararları ve Yararları Nelerdir?

İstenmeyen tüyler kadınlar içinde erkekler içinde baş belasıdır. Kurtulmak için alternatif yöntemler olsa bile bunlar kalıcı bir çözüm üretmemektedir. Fakat lazer epilasyon kalıcı bir çözüm sağlamaktadır. Günümüzde pek çok kadın ve erkek istenmeyen tüylerden kurtulabilmek için lazer epilasyon yöntemini kullanmaktadır. Yaklaşık 15 yıldır kullanılan bu lazer epilasyon uygulaması her geçen gün daha da yayılmaktadır. Fakat kullanılan bu uygulama gerçekten sağlıklı mıdır? Zaman içinde gelişen zararları var mıdır? Ömür boyu tüy çıkmasını önler mi? İşte bu soruların cevapları yazımızdadır.

Nedir bu lazer epilasyon?

Kıl tüylerine bir çeşit enerji vererek kılları yok etme yöntemi olarak tanımlanabilir. Bu enerji deri altında ısıya dönüşür ve kıl köklerini yakarak zayıflatır, onları ortadan kaldırır.

Lazer epilasyonun yararları nelerdir?

  • İlk olarak diğer yöntemlere kıyasla daha az can yakan ve daha az zaman alan bir yöntemdir. Jilet gibi kıl köklerini güçlendirmeden, ağda gibi de can yakmadan 4-5 seansta istemediğiniz tüylerden sizi tamamen kurtaracak bir yöntemdir.
  • İstediğiniz bölgeye uygulayabilirsiniz. Genital bölge uygulamalarında ise özel gözlükler kullanılır. Böylece size herhangi bir tedirginlik yaşatmaz.
  • Kalıcıdır. Sürekli tüyleri dert etmenize gerek kalmaz.
  • Uygulama sırasında derinizde oluşabilen geçici yüzeysel kızarıklıklar dışında herhangi bir iz bırakmaz.

Lazer epilasyonun zararları nelerdir?

  • Bu uygulamada sağlığa uygunluk çok önemlidir. Eğer ortam hijyenik değil ise, aletler yeni değil ise enfeksiyon kapma riski mevcuttur.
  • Alerjik durumlar nadirde olsa görülebilir.
  • Işığa duyarlılık, egzama, cilt hassasiyeti gibi durumlarda kesinlikle önerilmez.

Bütün bunların dışında ise, gebelik sürecinde eğer mümkünse ertelenmelidir. Bebeğe bir zarar verme durumu olduğu için değil, fakat hamilelik döneminde uygulanmadan önce lazer epilasyonun zararları ve yararları iyice araştırılmalı uzman hekimler ile görüşülmelidir. Gebe olan kadınlarda tedirgin bir durum oluşturduğu için, ya da bebeğin hareketlenme durumunda anne adayı riske girdiğini düşünüp moral bozukluğu yaşadığı için önerilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.