Lule Taşı Nedir ?

Eskişehir’de dünyanın diğer bölgelerine oranla daha çok bulunması sebebi ile ”Eskişehir taşı” olarak da bilinen lüle taşı, işlenmesi kolay, gözenekli ve beyaz renkli bir mineraldir. Eskişehir’in Sepetçi köyünde bol miktarda bulunur ve genellikle süs eşyası, takı, sigara ağızlığı, tespih, pipo ve biblo yapımında kullanılır.

Ana maddesi hidratlı bir magnezi silikat olan lületaşı toprak içerisinde ve geniş damarlar ile serpilmiş çakıl kümeleri halinde yer alır. Sıra malı, birim malı, parçalı pamuklu, taneli dökme ve çeltiz dökme gibi 5 farklı çeşidi bulunan lületaşının diğer bir ismi ise deniz köpüğüdür.

Emici bir yapıda olduğu için pipo ve ağızlıkların yapımında kullanılan ilk malzeme lületaşıdır. Nikotini emerek daha az teneffüs edilmesini sağlar ve dolayısı ile zamanla sararma meydana gelir. Önceden devlet vasıtası ile işlenen 300′ den fazla lületaşı ocağı daha sonra özel sektöre devredilmiştir ve bu rakam sadece Sepetçi köyüne aittir. Bölge halkının geçim kaynağı da bu ocaklardır. Ayrıca ülkemize büyük oranda döviz kazandırdığı bir gerçektir.

lületaşı ülkemiz dışında Yunanistan, İspanya, Güney Afrika, Fransa ve ABD ‘de az miktarda bulunmaktadır. Fakat dünya rezervinin yüzde 70′ i Türkiye’ de yer alıyor. 5000 yıllık bir doğa harikası olan mineral kuru iken suda yüzme özelliğine sahiptir. Nemli haldeyken ise kaygan görünümlü, çok ince tanelidir ve kile benzer.

Bilim dilinde ismi sepiyolittir. lületaşının topraktan çıkarıldığında nem oranı yüksektir ve işlenmesi de bu yüzden kolaydır. Fakat kurudukça hafifler ve direnç kazanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.