Menier Hastalığı Nedir? Tedavisi ve Belirtileri

Menier Hastalığı Nedir?

Bu hastalık kulağınızı etkileyen bir durumdur. Duyma kaybına ve baş dönmesi ataklarına neden olur. Bu hastalığın neden kaynaklandığı ise hala tam olarak bilinmemektedir.

Belirtileri;

Menier hastalığının neden olduğu ataklar boyunca bazı işitme kayıpları yaşar, odanın döndüğünü hissedersiniz.  Bu ataklar 2-25 dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Uzanma, mide bulantısı ya da kusma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Devamında ise dengesizlik ve yorgunluk oluşabilir.

Ataklar arasında işitme kaybı yaşamayabilirsiniz. Belirtiler ilk olarak bir kulakta başlar. Ancak aylar ya da yıllar sonra diğer kulakta da gözükmeye başlayabilir.

Duyma kaybı ya da baş dönmesi hissederseniz bir hekime görünmeyi ihmal etmeyin. Bu belirtiler kulak enfeksiyonu, anemi gibi başka hastalıklara da neden olabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalık için uygulanan tedaviler üzerine henüz yeterli bir araştırma yoktur. Bu nedenle uygulanan tedavilerin kesin olarak işe yarayıp yaramadığını söylemek doğru olmaz. Uygulanan bazı tedaviler yalnızca atak boyunca belirtilerin geçmesine yardımcı olmaktadır.

Atak Önleyici Tedaviler;

Menier hastası olan bazı insanlar yaşam şekillerinde değişiklik yapmaya başlarlar. Egzersiz,  düşük tuz diyetleri, alkolü ve sigarayı bırakmak, kafein oranı yüksek olan yiyecek ve içeceklerden kaçınmak gerekir. Uygulanan düşük tuz diyeti muhtemelen kulağınızdaki sıvı miktarını azaltmaya yardım eder. Ancak yaşam şeklinizi değiştirmenizin diğerleri üzerine iyileştirici bir etki yapıp yapmayacağı belli değildir. Bir fizik tedavi yöntemi olan denge eğitiminde ise belirtilere yardımcı olabilmek için baş ve vücut egzersizleri yapılır.

Ameliyat;

Ameliyat bazen durumu çok kötü olan gündelik hayatı sağlıklı bir şekilde artık yaşayamayan hastalarda uygulanır. İç kulağınızın içine antibiyotik enjektesi yapılır ya da iç kulağınıza bir operasyon uygulanabilir. Ancak bu hastalık için ameliyat fazla uygulanan bir yöntem değildir.

Hastalığın sonunda Ne Olur?

Bu hastalığın belirtileri genellikle gelip geçicidir. Çoğunlukla insanlar tedavisiz iyileşirler. İlk atağınız başladığında her yıl birkaç kere tekrarlayabilir. Birkaç yıl sonra hastaların çoğunda baş dönmeleri düzelir. Ancak muhtemelen kulakta çınlama ya da duyu kaybı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.