Mide Yanmasının En Yaygın Sebebi Reflü

Mide Yanmasının En Yaygın Sebebi Reflü

                Çoğu insanın yaşadığı bir sorundur reflü hastalığı. Mide yanması ve ağıza acı bir su gelmesi en yaygın belirtilerindendir. Yemek yedikten bir süre sonra ve sabah uyandığınızda, mide yanması hali ile karşılaşmak reflünün zorluklarındandır. Yaşayan herkesi zorlayan ve hayattan alınan tadı azaltan bir hastalık olan reflü, mide yanması sorununun en yaygın sebebidir. Önlemi alınmadığı takdirde mide kanserine kadar gidebilecek bir hastalığı hafife almak ve onunla mücadele etmek her bilinçli insanın yapması gereken şeydir.

fqw

Reflü Nedir?

Sık sık karşılaşılmakta olan reflü hastalığının ne olduğu hakkında, insanlar yeterince bilgi sahibi değildir. Peki, bu hastalık tam olarak nedir? Reflü mideye inen yemek parçasının, yemek borusuna tekrar kaçması ile meydana gelmektedir. Asit, safra, pankreas sıvısı içeren mide suyu yemek borusuna gelir ve uzun süre kalır. Bir müddet sonra mide özüne karşı kendini koruma özelliğini yitiren yemek borusu, reflü oluşumuna neden olur. Yetişkin insanların yüzde 20’sinde görülmektedir. Yemek borusunun alt kısmında bulunan kapakçığın gevşemesi bu duruma yol açan yegâne sebeptir. Mide boşalım bozukluğu ve bozulmuş yemek borusu hareketleri de reflü oluşumundaki diğer nedenlerdendir.

Reflü Nasıl Önlenir?

Reflü önlenebilir bir rahatsızlıktır. Fakat şüphe durumunda öncelikle bir doktora başvurulması gerekir. Yatağınızın baş kısmını 10 cm yüksek tutmanız, yediğiniz yemeklere dikkat etmeniz, yemekten sonra hemen uyumamanız ve kilo probleminiz varsa bunu çözmeniz size reflüye yakalanmaktan koruyacak başlıca yöntemlerdendir. Reflüyü artıran gıdalar ise, ekşi ve baharatlı gıdalar, yağlı gıdalar, kızartmalar, nane, soğan, sarımsak, bol domates ve salçalı gıdalar, çay, kahve, çikolatadır. Ayrıca sigara ve alkol de yine reflüyü artıracak maddelerdir.

Reflü İçin Doğal Çözümler

Reflü hastalığına yakandıysanız öncelikle bir doktora görünmelisiniz. Onlardan alacağınız tavsiyeler ve ilaçlar doğrultusunda tedavi uygulayabilirsiniz. Bu sayede rahatsızlığınızdan kurtulmak adına büyük bir adım atmış olacaksınız. Fakat bu tıbbi yöntemler dışında doğal yöntemler de bulunmaktadır. Bitkisel ilaçlar ile birlikte, lifli besinler, sebzeler ve asit bulunmayan meyveler reflü için çözüm olabilmektedir. Sürekli su içmeniz de reflü tedavisi için önemli bir tavsiyedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.