Mors Alfabesi Nedir

Mors Alfabesi, kısa ve uzun iki sinyalin farklı kombinasyonları ile oluşturulan bir haberleşme dilidir. Sinyallerin kombinasyonu harfleri, sayıları ve noktalama işaretlerini oluşturmaktadır. Sinyaller arasında ki boşluğunda bir anlamı vardır. Sinyaller arasındaki kısa aralıklar harf aralarını, orta aralıklar kelime, uzun aralıklarda cümlelerin arasındaki boşluğu ifade eder.

Mors alfabesi, genellikle radyo ve elektrik sinyalleri kullanılarak iki uzak nokta arasında haberleşmeyi sağlamaktadır.  Mors alfabesinin bir şeması vardır. Bu şemaya göre çizgi ve noktalar takip edilerek metin yaratılabilmektedir.

MORS ALFABESİ NASIL YAZILIR?

Mors alfabesi haritasında tüm sinyal kodları verilmektedir. Mors kodlarını dinlerken kalemi en üstteki noktaya yerleştirilir, gelen sinyalin uzunluğuna göre kalem alt kademe çekilir. Sinyal kısa ise kalemi önce aşağıya sonra sola çekmek gerekir. Uzun sinyal geldiğinde de kalem önce aşağıya sonra sağa çekilir.

MORS ALFABESİNİN TARİHÇESİ

Mors kodunun yaratıcısı Samuel Morse adında bir mucittir. 1829 yılında elektrikli telgraf konusunda araştırmalara başlamış 1835 yılında mors alfabesini oluşturmuştur. Öncelikle elektrikli telgraf icadından bahsedelim. Mors, bir elektrik devresinde bir bobinin bir kolu çekmesi ve bunu rulo kağıda işaret olarak bırakmasını sağladı. Çizgilerin kısalığı ve uzunluğuna göre çalışmalar yaparak mors çizgilerini kodladı. Ve bu kodları alfabe haline getirdi.

Mors alfabesi 1837 yılında kullanılmaya başlandı. 1840 yılında morse tarafından patent başvurusu yapıldı. İlk elektrikli telgraf hattı Amerika Birleşik Devletleri’nde Baltimore ve Maryland arasına çekildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.