Nafile Oruç Niyeti Nasıl Yapılır?

Nafile Oruç Niyeti Nasıl Yapılır?

 

Ramazan ayında oruç tutmak farzdır. Eğer oruç tutmanıza mani bir rahatsızlığınız var ise muafsınızdır. Ramazan ayı için de oruç tutmanıza mani bir durum oluşmuş ise ramazan bittiği zaman çok geçirmeden tutamadığınız orucun yerine nafile orucu tutmanız gerekir.

 

Bunu yapmak için yapmanız gereken Ramazan ayında oruç tutmak için sahura kalktığınız gibi aynı şekilde yine sahura kalkın. Sahura kalkarak oruç tutmak hem bedensel açıdan hem de dinen daha makbuldür. Sahura kalkıp yemek yedikten sonra yapmanız gereken niyet etmektir. Peki, Nafile oruç niyeti nasıl yapılır? Önce besmele çeliyorsunuz. Daha sonra ” Niyet ettim niyet eyledim Allah rızası için Ramazan ayında tutamadığım oruç için oruç tutmaya ” dedikten sonra Allahuekber diyorsunuz. Böylece ramazanda tutamadığınız orucun yerine oruç tutmak için, yani nafile orucu tutmak için niyet etmiş olursunuz.

 

Sahura kalkmak bir yerde oruca kalkmak için niyet etmektir. Sahura kalkıp da niyet etmeyi unutsanız da merak etmeyin. Sahura kalkmış olmanız demek niyet yerine geçer. Ama sahura kalkmadıysanız ya da kalkmayacak iseniz niyet etmeyi unutmayın. Nafile orucu tutacaksanız zaten bunun için mutlaka niyet edin. Nasıl niyet edeceğinizi de yukarı da yazdık.

 

Şunu da unutmayın ramazan ayında tutamadığınız oruçların yerine nafile orucu tutmanız gerekir. Oruç sadece ramazan ayında farzdır. Nafile oruç da bunun içindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.