Obsidyen Nedir Faydaları Nelerdir ?

Doğal yollar ile oluşan volkanik kökenli bir taş olan Obsidyen, ayna yapımı başta olmak üzere çeşitli süs eşyaları ve silahların yapımında kullanılır. Püsküren yanardağ lavlarının çok hızlı bir şekilde soğumasından dolayı oluşmaktadır.

Kristalleşmeden hemen önce donduğu için kenarları çok ince ve keskin olur. Bu yüzden eski uygarlıklar tarafından silah olarak ayrıca süs eşyası olarak kullanılmıştır. Ok ucu olarak kullanılan Obsidyen, Mayalılar tarafından da ayna olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise cerrahlar tarafından neşter olarak kullanılıyor. Neşterin kesici kısımları Obsidyenden üretiliyor.

Cam gibi parlak ama genel olarak siyah renkte bir kayaçtır fakat bazı doğal evrelerden geçerek kırmızı, gri, yeşil, altın sarısı ve mavi renkte de olabiliyorlar. Günümüzde en çok bilinen ve kullanılan Obsidyen rengi ise kar taneli Obsidyen olarak adlandırılan, üzerinde beyaz beyaz lekeler olan kayaç türüdür. Nemrut Dağı’nda ve Tatvan civarında yeşil Obsidyen, Rize ve İkizdere mevkiinde ise kırmızı Obsidyen çok fazla bulunmaktadır. İkizdere’de bulunan Obsidyenlerin incelemelerinde altın mineraline rastlanırken, Hasan Dağı’nda bulunan Obsidyenler üzerinde aşırı miktarda demir minerali görülmüştür.

Hematit ile benzerlik gösteren Obsidyen kayaçları yurdumuzda en fazla Sarıkamış, Kars, İkizdere, Nemrut Dağı, Ağrı Dağı, Pasinler ve çevresinde bulunurken, yeşil Obsidyen, Nemrut Dağı – Tatvan bölgesinde; kırmızı Obsidyen, Rize – İkizdere bölgesinde daha fazla bulunmaktadır. Ayrıca Hasan Dağı Obsidyenlerinde yapılan incelemelerde yoğun miktarda demir mineralleri, İkizdere Obsidyenlerinde ise altın mineraline rastlanmıştır. Görünümlerinin benzer olması nedeniyle Hematitle karıştırılabilir. Diğer ülkelerde Yunanistan – Milos Adası, Macaristan, Slovakya, Ermenistan, İtalya – Eolie’ de bulunmaktadır.

Bazı burçların uğurlu taşı olma özelliğini taşır ve kalp, kuyruk sokumu, çakralar, sinir ağı üzerinde etkilidir. Bu burçlar Kova, Akrep ve Oğlak burçlarıdır. Mantıklı düşünmeyi tetikleyen, stresi azaltan ve tedavi eden, espri gücünü artıran bir özelliği vardır. Karaciğeri temizlemesi ile ünlü kayaçlar aşırı alkol tüketenler tarafından kullanılmalıdır. Karaciğer üzerinde yumruk büyüklüğünde Obsidyeni 20 dakika bekletmek ve bu sürede uyumamak yeterli olacaktır. Ayrıca diz ve bacak ağrılarına da iyi geldiği bilinir. Eski çağlarda kehanet taşı olarak adlandırıldı çünkü etrafındakilerin düşüncelerini okumayı sağladığına inanılırdı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.