Öpüşmek oruç bozar mı? Diyanet

 

Öpüşmek oruç bozar mı? Diyanet

 

Müslümanlık dışındaki diğer dinlerde de bulunan ibadetlerden biri oruç ’tur. Kutsal kitabımızın 2. Suresi olan Bakaranın 183. Ayetinde “Ey iman edenler, sizden öncekilere farz kılındığı gibi oruç size de yazıldı (farz kılındı). Umulur ki sakınırsınız.” denilmiştir. Oruç İslam’ın şartları arasında yer almaktadır. Her yıl Ramazan ayında tutulması farz kılınan oruç imsak vaktinden başlayıp güneşin batışına ve akşam ezanının okunmasına kadar sürmektedir. Oruç tutanların bilmesi ve uyması gereken bazı yasaklanmış işler bulunmaktadır. Konuyla ilgili tereddütleri olanlar ramazan aylarında Öpüşmek oruç bozar mı? Diyanet işleri görevlilerine ve TV programlarındaki din adamlarına sorulan çok sayıda sorudan biridir.

 

Arapçada “savm” kelimesi oruç kelimesinin karşılığıdır. Kendini herhangi bir şeyden uzak tutmak, uzak kalmak, engel olmak anlamlarını taşımaktadır. Oruca niyetlenmeli, emredildiği gibi yemek içmek, cinsel ilişkide bulunmak, şehvetle öpüşmek gibi her türlü faaliyetten uzak durulmalıdır. Men edilen davranış ve faaliyetleri yapmakla elbette oruç bozulmakta, kaza ve kefaret gerektirmektedir ancak burada sözü edilen eşlerin birbiriyle şehvetli bir şekilde dudaktan dudağa öpüşmesi ve devam ettirilmesi, erkekten meni gelmesidir. Kendinden emin olmak koşuluyla eşlerin birbirini öpebileceğinde ve orucun bu şekilde bozulmayacağı konusunda İslam âlimleri aynı fikirdedir.

 

Yemek ve içmekten, cinsel ilişki gibi haz veren her şeyden uzak durarak nefisler terbiye edilmektedir. İslam âlimleri oruç tutanın dualarının kabul olacağını, günahlarının affedileceğini söylemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.