Oruç Birey Ve Topluma Neler Kazandırır?

Oruç Birey Ve Topluma Neler Kazandırır?

 

Oruç, biz Müslümanlar için çok önemli olan, yerine getirilmesi zorunlu, İslam’ın şartlarından biri olan, bir ibadet şeklidir. Orucun temel mantığında, sahur zamanı ve iftar zamanı arasında aç ve susuz kalmak varken, doğru uygulandığı ve yerine getirilmesi gereken şartları uygulandığı durumlarda bu süreç oruç tutan kişiye ve topluma birçok fayda sağlayacaktır.

 

Oruç tutan kişinin maneviyatı artar, kendini Allah’a karşı farz olan ibadetini yerine getirmek suretiyle, Allah’a daha yakın hisseder. Oruç tutan kişiler, bilimsel olarak kanıtlandığı üzere, daha sağlıklı olurlar. Oruçlu olan kişilerin yemeleri ve içmelerine gösterdikleri özen nedeniyle, daha düzenli ve sağlıklı beslenmeleri mümkün olacaktır. Oruç tutan kişilerin, davranışlarına da bu ibadet yansıyacaktır. Oruç tutarken hal ve hareketlerine dikkat etmeleri gerektiğini bilen kişiler, ilişki içinde oldukları, eş, dost, arkadaş, akraba, aile gibi çevrelerinde bulunan kişilere karşı daha anlayışlı, daha sabırlı olur, kalp kırmaktan sakınırlar. Böylece ilişkiler güçlenir, anlam kazanır.

 

Oruç ile beraber, kişi iradesini sınamış olur. Akşam iftar saatine kadar, yeme, içme, kötü davranışlardan kaçınma gibi birçok konuda kendini terbiye eden insan, kullandığı iradesiyle beraber, kendini daha iyi hissedecektir.

 

Oruç nedeniyle, bir arada yapılan sahurlar, tek bir sofrada açılan iftarlar, davetler, teravih namazları kişileri birbirine yakınlaştırır ve ilişkileri güçlendirir. Toplumda bulunan fakir insanların neler yaşayabildiği tutulan oruç ile daha iyi anlaşılarak, toplumsal bir bilinç gelişerek, fakirlere yardım edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.