Orucu Bozan Şeylere Dikkat

Mübarek ramazan ayının gelmesiyle oruçla ilgili soruların araştırılmasına başlandı. En çok insanların akıllarına gelen sorular ise orucu nelerin bozduğu.

Bu sorunun cevapları ise;

İsteyerek kustuğunuz da ya da istem dışı olsa da ağız dolusu kustuğunuzda orucunuz bozulur.

Yağmur suyunu yuttuğunuzda, iğne ya da aşı vurulduğunuzda,

Serum bağlandığında, kolonya ya da parfümü burnunuza çektiğinizde, havadaki sigara dumanını isteyerek içinize çektiğinizde,

Kulak yada burnunuza ilaç damlattığınızda, İlaç yuttuğunuzda

Diş fırçalarken diş macunu ve su yuttuğunuzda, abdest alırken ağızınıza aldığınız suyu yuttuğunuzda, dilaltına konulan ilacı emilip yutulmasında, imsak vaktinden sonra ağızda ve diş arasında kalan nohut büyüklüğündeki yiyecekleri yuttuğunuzda, ağzınıza astım spreyi yada ağız spreyi sıktığınızda, lavman yaptırdığınızda, ıslak parmağın makata girmesinde orucunuz bozulur.

 

Bu sebeplerle orucunuz bozulduğunda kaza yapmanız gerekmektedir. Oruç sahur ile iftar vakti arasında tutulur. Oruçlu iken yeme içme cinsel ilişki yapılmamalıdır. Oruçluyken banyo yaparken su yuttuğunuzda orucunuz bozulur. Kadınlarda oruçlu iken adet kanaması geldiğinde oruç bozulur. Karı-koca oruçluyken cinsel ilişkiye girdiklerinde, öpüştüklerinde oruçları bozulur. Mastürbasyon yapıldığında, erkek kadını ellediğinde ve boşalma yaşadığında oruç bozulur. Nargile, sigara, uyuşturucu içildiğinde oruç bozulur. Allah oruçla nefsinizi tutmanızı istemektedir. İnsanlar için tüm keyif verici şeylerin yapılması, oruçlu olduğunu bildiği halde yeme içme olması orucu bozar. Oruçlarınızın tehlikeye girmemesi için orucu bozan sebeplere dikkat ediniz ve uygulayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.