Otomasyon Nedir, Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir ?

Hızla gelişen teknoloji ve insan ihtiyaçları doğrultusunda sürekli yeni makineler icat eden üretici firmalar, iş yerlerinde verimi artırabilmek, maliyeti düşürmek ama karı yükseltmek için insanlar ile makinelere eşit oranda görev yükleye başladılar. İşin makinelere ve insanlara paylaştırılmasına Otomasyon denir.

İnsanların yapabileceği işleri makinelere yüklemek ve iş yerlerinde daha az insan çalıştırmak vakitten tasarruf sağlasa bile insanların işsiz kalmasına neden olduğu için çok avantajlı değildir fakat el değmeden steril bir şekilde üretilmesi gereken gıdalar için çok gereklidir. Ayrıca Otomasyon sisteminin dezavantajları arasında kurulumun maliyetli olması gelebilir. Yine de kısa sürede kara geçilmesi sebebi ile bu dezavantaj kendi kendini dengelemektedir.

Makinelerin bilgisayarlar ile kontrol edilebilmesi, veriminin denetlenebilmesi, kolay sayılabilmesi, arıza durumlarında yine bilgisayar ile müdahale edilebilmesi elbette ki iş yeri sahiplerinin işini kolaylaştıran avantajlar arasındadır. Eğer bir iş yerinde makineler yerine insanlar daha çok çalışıyor ise yarı Otomasyon sistemi tercih edilmiş demektir.

Fakat insanlar az ve makine sayısı daha fazla ise tam Otomasyon sistemi uygulanıyor demektir. Böylece 2 gruba ayrılan Otomasyon sistemi iş yerinin ihtiyaçları doğrultusunda tercih edilir. Otomasyon sistemlerinde insanların az kullanılması ve beden gücünü zorlayan durumlarda makinelerin varlığı çok işe yaramaktadır.

Üretim kalitesini ve hızını artırmak için tam Otomasyon sistemi çok daha avantajlı bir konumdadır. Kurulum sırasındaki yüksek maliyet sonrasında pek bir sıkıntısı olmayan Otomasyon sistemi Endüstrinin gelişim hızını ikiye katlayan bir uygulama olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.