Pokemon Go Oynarken Bilgileriniz Çalınabilir

Pokemon Go Oynarken Bilgileriniz Çalınabilir

 

Akıllı telefonlar için tasarlanan hiçbir oyun herhalde Pokemon Go kadar ilgi çekmemiştir. Çizgi filmlerinden sinema uyarlanmasına ve şimdi de oyununa kadar pokemon hakkında yapılan her uygulamanın insanların yoğun ilgisini çekmesi sevimli ama kötü yaratıkları  mı yoksa şehri gezdirmesi mi sosyologların ilgi alanlarından biri olmuştur. Ama son zamanda pokemon go uygulaması trend olması ve milyonlarca kez indirilmesi nedeniyle  hackerlerin ilgi alanına da fazlasıyla girmiş durumda.

 

İnternette yüzlerce pokemon go apk dosyası olması da aslında bilişim uzmanlarının fazlasıyla dikkatini çekti ve kullanıcıları aydınlatma gereği duyarak bilinmedik yerden programın indirilmemesini istediler. Yasal olarak birçok ülkede yayınlanmadığından özellikle Türkiye deki oyun düşkünleri Türkçe yamalı v.s ya da Türkçe açıklamalı olduğu iddia edilen apk uygulamalarından uzak durmaları gerekiyor. Maillerinizin yanı sıra şirket maillerinizin bilgilerini, ticari sırlarınızı, fotoğraflarınızı, hatta şirket bilgisayarına akıllı telefonunuzla uzaktan bağlanıyorsanız firmanızın bilgisayarına sızma sağlayacak bütün bilgileri sizi hedef seçmiş hackerlara kaptırmanız içten bile değil. Özellikle apk dosyalarına çok kolayca trojen v.b virüs kodları eklenebildiğinden rakiplerinize ya da kötü niyetli insanlara internet geçmişinize bakmasından, adınıza patronunuza mail atmaya, konum geçmişinize kadar hakkınızda nerdeyse sınırsız hareket olanağına kavuşması tedirgin olmak için yeterli sebep kabul ediliyor. Bu tür komplo iddialarına yapımcı Niantic firması kullanıcının Google hesabına indirme sırasında istenen tam erişim izni şartının Google firmasıyla iletişime geçilerek tam erişim istemesinin en alt seviyeye düşürmesini sağlayacaklarını belirtse de henüz pokemon go da uygulamaya geçmiş değil.

 

Arttırılmış gerçeklik uygulamasının en başarılı örneklerinden biri olan Pokemon Go hakkında çıkan komplo teorilerinden şüphesiz en dikkat çekeni ise şüphesiz CIA’nın oyun içinde ajan programcıklar yerleştirip kullanıcının gittiği her yerde pokemon yakalarken kullandığı kamera görüntülerini merkezinin olduğu Langley de devasa bilgisayarlara kaydettiği iddiası. Oyunun sahibi olan firmanın Amerikan istihbarat örgütü adına Google Earth’ü geliştirmek için CIA ye ait bir fon kullanması bu iddiaları dile getirenlerin en önemli kozu. Üstelik oyunda gerçek zamanlı en son görüntüleri aktarması da aslında bu kuşkuların oldukça inandırıcı olmasını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.