Pokemon Go’nun Yol Açtığı Rahatsızlıklar

Çocuklar da bir tutku haline dönüşen çizgi filminden sonra gençlerde şimdi de popülaritelirliği ile bilinen oyunu gündemde. Pokemon Go oyunu sağlığı olumsuz yönde etkilemekte ve ruh ve beden sağlığını bozmaktadır. Gençlerin adeta tutku halinde oynadığı oyun sanal hayatta kalması gereken süreyi oldukça uzatmaktadır. Kişinin uzun süre oturarak durması veya aynı şekilde tek düze hareket etmesi nedeniyle obeziteyi ve eklem bozukluklarına neden olmaktadır. Günümüzde çoğu genç ellerinden telefonu düşürmemekte ve buna bir de kendilerini bağlayan oyun eklendiğinde uyku düzenleri bozulmakta ve sürekli oyun ve takip isteği doğurmaktadır. Uyku düzensizliklerinin getirdiği aşırı sinirlilik, algı bozuklukları, odaklanamama gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Pokemon Go oyunu sağlığı olumsuz yönde etkilemekte ve sürekli ekrana bakmaları nedeniyle göz bozukluklarına neden olmaktadır. Gözümüz yorulduğu ve yeterli dinlenmeyi sağlayamadığı için göz kuruluğu şeklinde ortaya çıkar. Ekrana sürekli bakıldığından aşırı radyasyona maruz kalınır ve göz yorgunluğu şeklinde kendini belli eder. Uzağı ve yakını algılama da zorluk, göz kanlanması, göz yanması da diğer belirtileri arasındadır. Mümkün olduğunca sağlığımızı tehdit eden bu tür bağlayıcı oyunlardan uzak durmalı ve gözlerimize dinlendirmeye dikkat etmeliyiz. Uzun süre aynı pozisyonda kalınması nedeniyle boyun fıtığı sorunlarına yol açabilir. Oyun kişinin beden sağlığını tehdit etmenin yanı sıra aynı zamanda ruh sağlığını da olumsuz yönde etkilemektedir. Kişiyi özellikle oyun ile içli dışlı olan gençleri sosyal yaşamdan uzaklaştırmakta içine kapanık, kendini ifade edemeyen bireyler olmasına sebep olmaktadır. Savaşmak ve kazanmak içerikli oyun olduğundan gerçek dünya da sanal dünya ile karıştırılmakta. Ve yaşadıkları bir çok şeyi tehdit olarak algılamalarına neden olmaktadır. Gerçeklik algılarının bozulmasına sebep olabilmektedir.

Pokemon Go oyunu sağlığı olumsuz yönde etkilemekte ve uzmanlar tarafından uyarılar yapılmaktadır. Yolda pokemon kovalarken bir arabanın çarpması ya da çukur, tümsek gibi yerler yüzünden oluşabilecek hayati sorunlar haricinde sinir sisteminde neden olacak kalıcı hasarlar da bir ömür boyu sürecek sakatlıklara yol açabilir.  Bu ve benzeri nedenlerden dolayı oyun başında 1 – 2 saatten fazla zaman geçirmemeleri sağlık dünyasınca tavsiye edilmektedir.

CEVAP VER

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.