Rahim Ağzı (Servisk) Kanseri Nedir?

Kadınlar da sıkça görülebilen bir kanser türüdür. Tüm dünya genelinden özellikle 45 yaş altı kandınlar da görülen 3. en çok görülen ve buna bağlı ölümler gerçekleşen kanser türüdür. Servisk rahim içine doğru açılan vajina bölgesine doğru uzanan kısma verilen isimdir. Servisk bölgesi rahim için ciddi öneme haiz bir bölgedir. Enfeksiyonların rahim içine ulaşmaması için duvar görevi görür. Servisk bölgesi hamilelik sırasından bebeği rahim içerisinden tutmaya yardımcı olan bir bariyer gibi adete koruyan bölümdür. Bebeğin doğumunda bu bölge açılarak çocuğunun doğumu gerçekleşir. Rahim ağzı kanseri çeşitli nedenlerden ötürü oluşabilecek bir kanser çeşididir.

 

Doğum esnasından plasentada veya dışarıdan gelebilecek çeşitli etkenlerle birlikte oluşabilecek enfeksiyonlar neticesinden kanser oluşumuna açık hale gelebilmektedir. Rahim ağzı kanseri cinsel ilişki sırasında oluşabilecek çeşitli komplikasyonlarla veya çok fazla partner değiştiren kadınlarda sıkça görülebilen bir kanser türüdür. Uzun yıllar boyunca kullanılan doğum kontrol hapları kadınlarda rahim ağzı kanserini ciddi oranda arttırmaktadır. Sigara kullanan kadınlarda kullanmayan kadınlara oranla rahim ağzı kanserinin görülme riski oldukça yüksek düzeylerde olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Rahim ağzı kanseri erken teşhisle tedavisi ciddi oranda mümkün olan ender kanser türlerinden biridir. Bunun yanında diğer kanser türlerinden farklı olarak bulaşma riski bulunmayan ve hastadan hastaya geçmeyen bir kanser çeşididir. Rahim ağzı kanseri çeşitli belirtilerle ortaya çıkabilmektedir. Bunlar sıkça rastlanan vajinal akıntı, vajinal kanama, vajina kasıntıları ve ağrıları ile özellikle cinsel ilişki sırasında ciddi ağrılar ile kendisini göstermektedir. Bunlardan bir veya bir kaçının yaşanması sonucu doktora başvurulması ve erken teşhis önemli olabilmektedir. Ayrıca kadınların belirli aralıklarla çeşitli testler uygulaması ve doktor muayenelerine özen göstermesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.