Saç Dökülmesi ve Nedenleri

Saç Dökülmesi ve Nedenleri

                Özellikle erkeklerin korkulu rüyası, kelliğe dönmemesi için çaba sarf edilen tüm zamanların rahatsızlığı saç dökülmesi, aslında insan metabolizmasında olan bir durumdur. Yani tüm insanların saçlarının dökülmesi doğaldır. İnsanların kafasında bulunan saçlar kendilerini yenilemek adına dökülürler. Fakat bu dökülme, gerektiğinden hızlı şekilde olursa ve belirli bölgelerde görülürse rahatsızlık olduğunu anlamış olursunuz. Önlemi alınmazsa kelliğe kadar gidebilecek olan bu rahatsızlık günümüzde erkeklerin birçoğunun sorunu olmuş, hatta kadınlarda da sık sık rastlanmaya başlamıştır.

sac-dokulmesini-onleme

Saç Dökülmesi Nedenleri

  • Saçlara bakım yapılmaması ya da yanlış bakım yapılması saç dökülmesine neden olabilir.
  • Saçlara kullanılan ürünlerin kalitesiz olması
  • Genetik problemler
  • Bazı ağır hastalıklar: Yüksek ateş görülmesi, ağır yangı geçirilmesi
  • Troid bezi ile ilgili problemler
  • Hamilelik sürecindeki, hormon değişimleri
  • Bazı beslenme bozuklukları

Saç Dökülmesini Etkileyen Faktörler

Saç dökülmesi sık görülen bir rahatsızlıktır. Bunun nedeni de hayat içerisinde kaçamadığınız veya dikkatsiz davrandığınız birçok konunun sonunun bu rahatsızlığa çıkmasıdır. Örneğin; büyük stres yaşayan kişilerde saç dökülmesi durumu ile karşılaşılmaktadır. Aynı zamanda beslenme konusunda dengesizlik yaşayanlarda, aileden gelen sebeplerce, bazı yanlış ilaç kullanımları veya yan etki göstermesi durumunda saçların dökülmesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumların oluşmasını engellemek istiyorsanız bu gibi durumlardan kaçınmanız veya önlem alarak oluşumu engellemeniz gerekmektedir.

 Saç Dökülmeleri Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi problemi yaşayan insanlar bu durumun önlenmesi adına çözüm önerisi aramaktadırlar. Piyasada birçok ilaç ile karşılaşmakta olup bu ilaçların güvenilirliği konusunda şüpheye düşmektedirler. Bu sorunu yaşamamak adına öncelikle bir doktora giderek uzman görüşü almanız gerekmektedir. İlaç tedavisi de uygulanabildiği gibi farklı yöntemler de mevcuttur. Bu tedavi yöntemlerini uygulamak için önce dökülmenin teşhisi yapılmalı ve türü saptanmalıdır. Bundan sonra ilaç tedavisi, doğal tedavi yöntemleri veya cerrahi müdahaleye karar verilip tedavi uygulanabilir. Yanlış tedavi yöntemi uygulayarak tüm saçınızdan olmamak adına doktor tavsiyesi çok önemlidir.

Saç Dökülmesinde Kullanılan Doğal Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Saç dökülmesinin seviyesine göre doğal tedavi yöntemleri uygulanabilir. Bu yöntemler vücudunuzda eksik bulunan bazı element, vitamin, hormon eksikliklerinin bitkisel karışımlar ile tedarik edilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.