Septum Deviasyonu Nedir- Nedenleri (Burun Eti)

Septum Deviasyonu Nedir-Septum Deviasyonu Nedenleri(Burun Eti)

Burun tıkanıklığının en başlıca nedenleri arasında burun orta duvarının eğriliği yani septum deviasyonu gelir. Burunda tıkanma ayrıca konka büyümesi yani burun eti sonucunda da oluşabilir.

Burun boşluğu, burnun orta kısmında bulunan septum adı verilen dikey yönde uzanan bu yapı ile ikiye ayrılır. Septumun üzeri mukoza ile kaplıdır. Ön kısmı kıkırdak, arka kısmı ise kemik yapıdadır. Gelişim sırasında septumun fazla büyümesi ve çerçevesine sığmayıp C veya S şeklinde kıvrılması ya da buruna alınan darbeler yüzünden oluşan kırıklar nedeniyle septum normal yapısını kaybedebilir. Septumda oluşan eğrilik ise burnun tıkanmasına sebep olabilir. Septumda ki eğrilik aynı zamanda burun içine giren havanın nemlenmesini sağlayan burun eti (konka) diye adlandırılan çıkıntıların büyümesine sebep olabilir. Burun eti ya da burunda tıkanıklık özellikle daha önceden bir çarpma geçirenlerde ve burnunda eğrilik olan hastalarda ancak ameliyat ile yapılabilir. Septum eğriliğinin tedavisi için yapılan ameliyat ‘’septoplasti’’ olarak adlandırılır. Bu ameliyat genel anestezi veya lokal anestezi ile yapılabilir.

Bu ameliyatta burunda tıkanmaya neden olan septum eğriliği olan kısımdan fazlalık oluşturan kıkırdak ve kemik yapılar temizlenir. Eğer konka büyümesi yani burun eti varsa konka kısmen kesilir ya da konter ile yakılarak küçülmesi sağlanır. Septumdaki kalınlığa sebep olan kısımlar çıkarılır. Bu işlemi yaparken septum zarının korunumu oldukça önemlidir. Eğer buna gerekli dikkat gösterilmez ise septum delinmeleri oluşabilir. Bu zarın korunması iyileşme esnasında tekrardan düzgün bir kıkırdak oluşumunu sağlar.

Septumun kalınlaşması ya da kıvrılması burnun içinde bulunan hava yolunu daraltır veya tamamen tıkanmasına sebep olur. Burundan nefes alınamama durumunda ise hasta nefesini ağzından almaya başlar ve buna da dayanılması oldukça zordur. Özellikle hasta yemek yerken nefes alamadığı için çok zorlanır. Uyurken horlamaya da neden olabilir. Yine ağızdan yapılan solunum nedeniyle üst solunum yolu enfeksiyonları da oluşmaya başlayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.