Sivilceli Ciltler İçin Cilt Bakımı

Sivilceli Ciltler İçin Cilt Bakımı

                Sebum salgısını fazla üreten bu cilt tipleri yağlı cilt tipidir. Yağlı ciltler gereğinden fazla akne ve sivilce üretmektedir.  Çok parlak olan bu ciltler yağ oranı yüksek olduğundan yaşlanma bakımından en yavaş yaşlanan cilt tipleridir. Gözeneklerinin çok geniş olmasından dolayı kirler buralarda çok daha çabuk toplanır ve hemen siyah noktaya dönüşür. Makyaj yapıldığında kusan, sıcak ortama girildiğinde daha fazla yağ üreten bu ciltler çok dikkatli bakılmazsa sivilce üretecektir.

Ergenlik çağında dengesiz çalışan hormonlar sayesinde bu cilt tipleri çok sık görülebilmektedir. Bunun olması önlenemeyeceği gibi sivilce oluşumları da artacaktır. Hormonların dengeli çalışması sağlanamasa da doğru cilt bakımı sayesinde sivilce oluşumu önlenmektedir.

images (1)

Sivilceli Cilt ve Bakımı

  • Sivilceli ciltler gereğinden fazla çok fazla sebum salgılar. Bu salgı sıcak ortamlarda daha da artar. Bu yüzden oda sıcaklığının üstünde sıcaklıktaki ortamlarda uzun süre kalmamalısınız. Cildinizi de temizlerken soğuk su kullanmanız hem cildinizin sıkılaşması için hem de sebum salgısını azaltmak için soğuk su kullanmanız önerilmektedir.
  • Alkollü bir cilt temizleyici kullanmak bu cilt tipinde yağı dengeleyebilmek için önemlidir. Makyaj ürünlerinde de pudra içerikli ürünler kullanmak gereklidir. Bu ürünler yağı çekerek yüzünüzde makyajın kalmasını sağlar.
  • Her gün dışarıdan geldiğinizde yüzünüzü yağ oranı az olan bir sabunla masaj yaparak yıkamanız yüzünüzdeki fazla yağdan kurtulmanızı sağlar. Bu yıkamadan sonra cilt tipinize uygun olarak aldığınız bir nemlendiriciyi yüzünüze uygulamalısınız. Yoksa cilt çok kuru olacağından soyulabilmektedir.
  • Yağlı ciltlerde akne sorununun çözülmesi için alkollü toniğin yanında yapmanız gereken şey duşta yüzünüzü bir kese yardımıyla tahriş etmeden sürtmektir. Bu sayede açık gözeneklere dolan kirler boşalacak ve siyah nokta görünümünden kurtulacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.