Ana Sayfa » İlginç bilgiler » Subliminal Mesajlar İçeren 10 Film

Subliminal Mesajlar İçeren 10 Film

Film yapmak zor ve işbirliği isteyen bir çalışmadır. Aksiyona geçmeden önce tasarlamak, kurmak, kurgulamak, en ince ayrıntısına kadar düşünmek gerekir. Tüm bunları yaparken film sahnelerinde gözden kaçacak ya da kaçmayacak detayları dahil etmek sanıyoruz bu işin şanından. Bu kimi zaman gizli bir reklam, sübliminal bir mesaj, kimi zaman şahsi bir imge, zaman zaman da geleceğe yönelik bir mesaj olabiliyor. Daha önce gözünüzden kaçmış olabilecek bir kaç detaya birlikte yakından bakalım.

1-Dövüş Kulübü (Fight Club, 1999)

1-Dövüş Kulübü (Fight Club, 1999)

Brad Pitt ve Edward Norton’un başrolde oynadığı bu kült bizlere psikolojik mesaj vermeden geçmeyen yapımlardan. Bazı sahnelerde de Anlatıcı’nın (Edward Norton) gözünün önünde aniden beliren Tyler Durden imgeleri, karakterin onu kendi zihninde, bilincinin sınırları dışında yarattığını yani gerçekte Tyler Durden diye bir karakterin olmadığını vurguluyordu. Tyler Durden bir film projeksiyoncusu olarak çalıştığı dönemde film makarasının arasına bir kare olmak üzere erkek cinsel organı görseli yerleştiriyordu.

2-Ben Efsaneyim (I Am Legend, 2007)

2-Ben Efsaneyim (I Am Legend, 2007)

2007’de gösterime giren ve Will Smith’in başrolde oynadığı film, Times Meydanı’ndaki avlanma sahnesinde arkada gördüğümüz reklam panosu ile bizlere 9 sene sonrasının Batman vs Superman Adaletin Şafağı (Dawn of Justice, 2016) filmi için göz kırpıyor. O dönemde filmi izlerken eminiz buna hiçbirimiz dikkat etmemiştik, oysa Warner Bros, bu filmin senaryosunun ilk tohumlarını 2007 senesinde atmış ve senaryo yazarı bir karı-koca ile anlaşmış.

3-Sapık (Psycho, 1960)

3-Sapık (Psycho, 1960)

Sayısız başarılı filme imza atmış fakat hiç Oscar alamamış Alfred Hitchcock da gizli mesaj vermeyi seven yönetmenlerden idi. 1960 yapımı Sapık filminde Norman Bates’in kurbanına yaklaştığı sahnede, saniyeden çok daha kısa bir süre Norman’ın yüzü kurukafa olarak beliriyor. Hatta bir rivayete göre bu görüntüler yüzünden kalp krizi geçirip, bayılanlar olmuş.

4-Gözü Tamamen Kapalı (Eyes Wide Shut, 1999)

4-Gözü Tamamen Kapalı (Eyes Wide Shut, 1999)

Konu Stanley Kubrick olunca gördüklerimiz tesadüfün çok daha ötesindedir. O eğer bir görsel, bir sahne yada bir müzik seçtiyse filme dair, muhakkak bir sebebi vardır. İşte Gözü Tamamen Kapalı’da, yani vefatından önce çektiği (ancak bitiremediği) son filminde de böyle sahneler söz konusu. Cinsellik ve psikanalizin içiçe geçtiği sahnelerde ana karakterimiz Doktor Bill Harford’un (Tom Cruise) bir tarikatın içine sürüklendiği ve filmde 15 dakika boyunca tanık olduğumuz ayin sahnesinin bir Illuminati deşifresi olduğu yönünde yorumlar var.

5-Simpsonlar (The Simpsons Movie, 2007)

5-Simpsonlar (The Simpsons Movie, 2007)

Hollywood animasyonlarda olsun, canlı çekim filmlerde olsun gizli mesaj vermeye bayılıyor. Simsonlar’da karakterlerin ellerine dikkat ettiyseniz 4 parmakları vardır. Ancak Tanrı ve İsa karakterlerinin 4 değil 5 parmağı var.

6-Kutsal Hazine Avcıları (Raider’s of the Lost Ark, 1981)

6-Kutsal Hazine Avcıları (Raider's of the Lost Ark, 1981)

Harrison Ford’un başrolde oynadığı, Steven Spielberg yönetmenliğindeki ilk Indiana Jones filminde, tapınaktaki hiyerogliflerde C3P0 ve R2D2 resmedilmekte. Bildiğiniz üzere 1977 yapımı Yıldız Savaşları Yeni Bir Umut (Star Wars: A New Hope) filminde Harrison Ford, Asi Kuvvetler Generali Han Solo’yu canlandırmıştı. Indiana Jones ve Yıldız Savaşları serilerinin hakları, George Lucas’ın Lucas Film şirketine aittir.

7-Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu (Fast Five: Rio Heist, 2011)

7-Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu (Fast Five: Rio Heist, 2011)

Birbirine arkadaşlıktan daha öte, bir aile gibi bağlı olan Hızlı ve Öfkeli grubu serileri herhalde sinema tarihinin en uzun soluklu devam filmleri olarak tarihe geçecek. Önümüzdeki sene Paul Walker’sız 8. maceralarını izleyeceğimiz takım, bakalım yine gizli mesaj verecek mi? Filmin 5. serisinde, takıma katılan Japon arkadaş Han’in tam adı bir şekilde Yıldız Savaşları (Star Wars ) referans gösterilerek açıklanmakta ve Han Seoul-Oh olarak görünmekte, okuyalım, evet Han Solo. Ha bir de unutmayalım, hızlı olmak öfkeli olmaktan iyidir.

8-Avatar, 2009

8-Avatar, 2009

James Cameron’un bizleri 2009’da tanıştırdığı renkli dünyası Avatar, vaktiyle hepimizi büyülemişti. Filmini istediği gibi çekebilmek için teknolojik koşulların olgunlaşmasını tam 14 sene beklemişti. Bu zaman zarfında filmin bizim gördüğümüz kılıfı haricinde içini de olgunlaştıracak derin çalışmalar yapmış kendisi. Na’vi halkının yaşadığı kurgusal gezegendeki dinlerini, dünya dinlerini ayrıntılı bir şekilde analiz ederek oluşturmuş ve ağırlıklı olarak Hindu ve Budizm’in öğretilerinden esinlenmiş. Mesajı ise son derece basit; kardeşlik ve hoşgörü.

9-Otomatik Portakal (A Clockwork Orange, 1971)

9-Otomatik Portakal (A Clockwork Orange, 1971)Stanley Kubrick, muhtemelen zihin kontrolü yapmayı en çok seven yönetmenlerden, zaten kendisinin vaktiyle Illuminati ile bağlantısı olduğu konuşuyordu. Otomatik Portakal filminin afişindeki piramit şekli bu topluluğun simgesine işaret ediyordu. Afişteki göz teması ise yine yaklaşık 250 yıllık geçmişe sahip bu topluluğun simgesi olan Horus’un her şeyi gören gözüne bir gönderme olduğu belirtiliyor.

Psikanalizin Dibine Vuran, Subliminal Mesajlar İçeren 11 Film!-159462

10-Limit Yok (Limitless, 2011)

10-Limit Yok (Limitless, 2011)Bradley Cooper’ın başrolünü oynadığı filmde, kahramanımız Eddie Morra, zihnin ve beynin sınırlarını ortadan kaldıran bir hapla tanışır. Bu film de Horus’un her şeyi gören göz fikrine göndermeler yapar ve normal insanların, gözlerini kapatıp uykuya dalarak hayatın rutinliği içinde kayboluşunu vurgular. Eddie, hapı alır almaz aydınlanır (illumine) ve normal insanların göremediği şeyleri farketmeye başlar. Tıpkı Gözü Tamamen Kapalı (Eyes WideShut, 1999) filmindeki gibi vurgulanan, insanlığın bir uyku halinde tutularak, aydınlanmasına engel olunduğudur.

Bu habere de bakabilirisiniz

İnsanların Geçmişte de Garip Olduklarını Gösteren Kanıtlar

1. 30 kg olan vücut geliştiricisi Patricia O’Keefe, 90 kg’lık adamı taşırken, 1940. 2. Prototip futbol kaskını …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.