Teknoloji Çağının Hastalığı Depresyon

Ad Blocker Detected

Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Teknoloji Çağının Hastalığı Depresyon

                Hayatın olağan akışı esnasında mutluluk, sıkıntı, dert, hüzün, stres, sıkıntı gibi birbirinden farklı duygularla karşılaşmamış normal olarak görülmektedir. Gün içerisinde yaşananlara göre birbirinden farklı olarak büründüğümüz bu ruh halleri, bazen bizi duygudan duyguya sürüklemekte ve buna hazırlık olduğumuz zamanlarda bizi etkilememesi gereklidir. Fakat bu değişkenlikler bazen bizi fazlasıyla yıpratmakta ve bir süre sonra hayatımızda olumlu gelişmeler olsa dahi bunu algılamayacak kadar içimize kapanık, depresif ve mutsuz bir ruh halinde olabiliriz. Bu ruh haline depresyon adı verilmektedir.

depresyon

Depresyon belirtileri arasında sayılan üzüntü, mutsuzluk hali, yalnızlık hissi gibi duygular normal hayatın bir parçası olabildiği gibi bazen insanın tüm yaşantısını etkileyecek hale gelmekte ve bu ruh halinden sıyrılmak çok da kolay olmamaktadır. Bu depresyon durumu insanın hayattan zevk almasını engellemekte ve tedavi olunmadığı takdirde intihara varan felaketler zincirini tetiklemektedir.

Depresyonun belirgin işaretleri olarak konsantrasyon bozukluğu, detay hatırlamadaki zorluklar, karar vermekte zorlanma, bitmeyen halsizlik ve enerji azlığı, suçluluk duygusu, değersizlik ve beceriksizlik hisleri, uyku durumundaki düzensizlik, sürekli olumsuz düşünme hali, yeme durumundaki düzensizlik, aşırı alkol tüketmeye meyilli olma, hayatın yaşamaya değer olmadığı ve bitmesi gerektiği düşüncesi sayılabilmektedir.

Depresyon tedavi edilmediği takdirde klinik depresyon haline dönüşür ve bu depresyonun en tehlikeli hallerinden biri olarak bilinir. Tedavi geciktikçe kişideki riskli davranışlar artmakta ve alkol tüketimi hız kazanmaktadır. Sosyal hayatta hiç beklenmeyen davranışlar görülür ve iş hayatı da olumsuz etkilenir.

Depresyon tedavisi oldukça fazla sabır gerektiren ve çok dikkat edilmesi gereken bir tedavidir. Tam olarak iyileşmesi aylar hatta yıllar alabilmektedir. Tedavi, sadece ruh sağlığını iyileştirmek için ve yaşam kalitesini yükseltmek için değil fiziksel sağlığın normale dönmesi içinde oldukça gereklidir.

Hadi Yorumunu Yaz Dostum!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.