Tüketilen Su Miktarı Böbrek Sağlığını Etkiler Mi?

Ad Blocker Detected

Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Tüketilen Su Miktarı Böbrek Sağlığını Etkiler Mi?

                Su, insan vücudunun en temel ihtiyaçlarından bir tanesidir. İnsan vücudunun yaklaşık %70’ inin su olduğu düşünüldüğünde suyun hayati önem taşıdığı açık bir şekilde anlaşılmaktadır. Vücudumuzdaki tüm sistemlerin en çok ihtiyaç duyduğu madde olan su, boşaltım sisteminin de atık maddeleri vücuttan uzaklaştırmak için ihtiyaç duyduğu en önemli maddedir.

Boşaltım sisteminin en önemli organı olan böbrekler için suyun çok daha fazla önemi vardır ve bu sebeple diğer organlardan çok daha fazla suya ihtiyaç duymaktadırlar. Vücutta kanda biriken atık maddeler, böbreklerde süzülür ve kan bu atık maddelerden temizlenir. Bu işlemle birlikte temizlenmiş olan kan tekrar dolaşım sistemine verilir ve vücutta dolaşmaya başlar.

Bol-su-icmek-bobrek-sagliginizi-korumaniza-yardimci-olur

Böbreklerde süzülen atık maddeler, böbreklerin içindeki havuzcukta birikirler. Atık maddeler suyla birlikte önce ürtikere, oradan da idrar kesesine ulaşırlar. İdrar kesesinde suyla birlikte biriken atık maddeler üretra yoluyla dışarı atılır. Bu işlemler esnasında böbrekler kandaki atık maddeleri temizleyebilmek için suya oldukça fazla ihtiyaç duymaktadırlar. Su eğer az tüketilirse önce böbrekler, oradan da bütün vücudu fazlasıyla etkiler. Sağlıklı olabilmek için günde en az 1,5 litre, en fazla 3 litre civarı su tüketilmesi gereklidir.

Vücutta ani bir su kaybı olduğu takdirde dolaşan kan miktarının aynı kalabilmesi için metabolizma önce sıvı atış miktarını azaltır, bu durumda böbreklerde dışarı atılan sıvı çıkışını durdurur. Vücutta ihtiyaç duyulan kanın dolaşabilmesi ve tansiyonun düşmemesi için idrar çıkışı durur ve özellikle sıcak yaz aylarında yeterli sıvı alınmadığı takdirde yaşanan bu olumsuzluklar böbrek yetmezliğine neden olabilmektedir.

Vücudun ihtiyaç duyduğu su miktarı minimum 1,5 litre olarak gözükse de yaz aylarında terleme sebebiyle vücuttan daha fazla sıvı dışarı atılmaktadır. Bu sebeple yaz aylarında tüketilmesi gereken su miktarı minimum 2,5 litre olmalıdır.

Hadi Yorumunu Yaz Dostum!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.