Türkiye’de Bulunan Sönmüş Yanardağlar ve İsimleri

Ad Blocker Detected

Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker.

Ülkemizde bulunan yanardağlar ve sönmüş yanardağların isimleri, Ülkemizde ki yanardağlar nerelerdedir ?

Bu yanardağların isimleri nelerdir ?, Yanardağlar ne zaman sönmüştür ?

Türkiyedeki sönmüş yanardağların isimleri.

Ülkemiz coğrafik yapısına göre çok gelişmiş bir ülke olduğundan bir çok yerinde doğal güzelliklerinden fazlasını bulabiliyoruz. Tarih boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapan ülkemizin belirli bölgelerini artık faaliyetini kaybetmiş sönmüş yanardağlar bulunmaktadır. Küçük bir araştırma ile ülkemizde sönmüş olan yanardağların isim listesini çıkardım.

Ülkemizde ki yanardağların hakkında

Büyük ağrı dağı
Küçük ağrı dağı
Süphan
Tendürek
Nemrut
Karacadağ

Erciyes
Melendiz
Karadağ
Hasandağ

 

Doğu Anadolu’da ki sönmüş volkanik dağlar bundan 6 milyon yıl önce kayaçların kuzey-güney doğrultusunda sıkışması sonucunda magma tabakasındaki lavların yükselmesiyle oluşmuştur. Bu oluşumlar Ağrı, Tendürek ve Süphan Dağları’nda görülmektedir. Yapılan jeolojik araştırmalarda bu dağların kraterlerinden hala gaz bulutlarının yükseldiği görülmektedir. Bu da volkanik dağların hala canlı olduğunun bir kanıtıdır. Mesela Tendürek Dağı’nın kraterinden 500 metre aşağıda hidrojen ve sülfür gazları çıkmaktadır. Bu gazlar kraterin kenarlarında kükürt madeninin oluşmasını sağlar. Sıcak su buharları yaklaşık 60 derece civarındadır. Volkanik faaliyetlerin kısa vadede oluşmasa da uzun vadede tekrar başlayacağı tahmin edilmektedir.

One Response

  1. Sado

Hadi Yorumunu Yaz Dostum!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.