Türklerin Tarih Boyunca Kullandığı Alfabeler Nelerdir?

Türklerin Tarih Boyunca Kullandığı Alfabeler Nelerdir?

Türklerin tarihi oldukça büyük olduğu gibi oldukça da değişken bir tarihe dayanmaktadır. Geçmişimiz Göktürklere kadar dayanılan Türkler şimdiye kadar dil ve alfabe olarak 5 farklı alfabe kullanmışlardır.

Bunların 1.si olarak belirtilen alfabe Göktürk Alfabesi olarak dikkatleri çekmektedir. Göktürk alfabesi 38 harften meydana gelmiş olup oldukça zor olan ve okuma yazma oranı en düşük alfabelerden bir tanesi olmaktadır.

Göktürkler devletinin yıkılmasının ardından kurulan Uygular devleti yine başka bir Türk devleti olarak tarihin köklü sayfalarına adını yazdırmıştır. 18 adet işaretten ve sembolden meydana gelen alfabe son derece karışık ve okuma yazma oranı da bir o kadar düşüktür.

Türklerim islamiyeti kabul etmesinin ardından değişen en büyük yeniliklerden bir tanesi de alfabedir. Arap islam alfabesi olarak bilinen alfabeye geçiş yapan Türkler 28 harften oluşan arab alfabesini 31 ile 36 harften meydana getirerek kendilerine özel bir dil olarak kullanmışlardır. Osmanlı tarihinin son alfabesi olarak ise Kiril alfabesi kullanılmıştır.

Okuma yazma oranı %5’lere kadar düşmektedir. Cumhuriyetin ilanından sonra kullanılmaya başlayan alfabe ise Latin alfabesi olarak bilinir ve günümüzde hala kullanmakta olduğumuz alfabe gelmesiyle beraber okuma yazma oranı %90lara kadar çıkmış bulunmaktadır. Türklerin tarihinde en başarılı olduğu dillerde ilk sırada Latin alfabesi bulunmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.