UÇKUN ( IŞGIN ) NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

Bazı bitkiler vardır, her derde deva olarak tanımlanır. İşte bunlardan biri de uçkun ya da diğer bir tabirle ışgın otudur. Faydaları bilimsel olarak kanıtlanmış olup doğal ilaç olarak kullanılmaktadır. Adını nadir duyduğumuz ve çok tüketmediğimiz ışgın otu, kanıtlanan faydaları ile son yıllarda daha tanınır ve tercih edilir olmuştur. Doğu Anadolu da daha fazla üretilen ışgın otunun bölge halkı tarafından ismi yayla muzu olarak anılmaktadır.

Öncelikle ışgın otu nedir ve bilimsel olarak özellikleri nelerdir anlatalım.

Işgın otu, C vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca A, B1, B2, E ve K vitamini içermektedir. Kuzukulağı familyasından bir bitkidir. Bilimsel adı Reun Ribes olan bitki kanser dahil olmak üzere birçok ciddi hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Işgın otu, rüzgar ile tozlaşarak kendi cinsinin diğer türleri ile melezleşmektedir. Çiçekleri hermafrodittir. Tıbbi bitkidir ve ilaç yapımında kullanılmaktadır.

Yüksek yerlerde yetişen Işgın otu, meyve grubu olarak kabul edilir. Tadı muz ve kiviye benzemektedir. Set yapılı otsu bitkidir. Yaprakları filkulağına benzer. Yaprakların arasında sarımsı beyaz çiçekleri vardır. Meyvesi ise kahverengine dönük kırmızı kanatlı, üç köşelidir. Yaprakları salata olarak yenebilmektedir. Çiğ olarak tüketilebildiği gibi kavurması, omleti, turşusu yapılmakta ve hatta Avrupa’ da pasta yapımında dahi kullanılmaktadır.

IŞGIN OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Polifenol açısından zengin olan ışgın otu, lösemi başta olmak üzere tüm kanser türlerinin tedavisinde faydalıdır. Kanser konusunda farmakolojik araştırmaları halen yapılmaktadır. Özellikle pişirilmesi ile yapısındaki polifenol miktarı artmaktadır. İçeriğinde antioksidan ve birçok vitamin bulunmaktadır. Kanser tedavisinde etkili olduğu gibi kanser riskini de azaltmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği, var olan tümörlerin büyüyüp yayılmasını önlediği bilinmektedir.

Işgın otu, mideyi rahatlatıcı, kusmayı önleyici ve sindirimi kolaylaştırıcı etkiye sahiptir. Kabızlığı giderir, ülsere ve hemoroide iyi gelir.  Şeker hastalığı, kroner kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon için oldukça faydalıdır.

Işgın otu, uykusuzluğa, strese, depresyona da iyi gelmekte ayrıca afrodizyak olarak da kullanılmaktadır.

Soğuk algınlığı, grip, ateşli hastalıklar, böbrek rahatsızlıklarında da olumlu etkilere sahip olan Işgın otunun iştah açıcı etkisi de bulunmaktadır. Vücuda enerji ve zindelik sağlar. Kolestrolü düşürür. Cildi besler, yaşlanmayı önler. Hamilelik lekelerini giderir.

Görüldüğü gibi Işgın otu, doğa harikası bir bitki olup, hem halk arasında hem de tıbbi ilaç yapımında kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.