Vatan Haini Dizisi Halit Ergenç (Cevdet) Kimdir?

Vatan Haini dizisinde Cevdet karakterini canlandırmakta olan Halit Ergenç 1970 yılında İstanbul’da dünyaya gözlerini açmıştır. Babası Mehmet Sait Ergenç annesi ise Ali Yüce ışıktır. Çocukluğu aile tartışmalarının içerisinde kalarak geçen Ergenç, liseyi Beşiktaş Atatürk Lisesinde okumuştur. Daha sonra 1989 yılında İTÜ Gemi İnşaatı Ve Deniz Bilimleri bölümünü okumaya başladı. Burada 1 seneye  geçiren Ergenç daha sonra gizlice girdiği konservatuvar sınavıyla Mimar Sinan Üniversitesi Opera bölümünü kazanarak müziğe olan ilgisini daha da artırmıştır.

Daha Sonra Müzikal Tiyatro Oyunculuğu bölümüne geçiş yapan Ergenç bu yıllarda çeşitli farklı mesleklerle ilgilenmiş ve çalışmıştır. Bu meslekleri genelde para kazanmak için icra eden Ergenç o dönem çok yoğun para sıkıntısı yaşamıştır ve yaptığı işler arasında fuarlar da robot dansçılığı,  temizlik,  karaborsa biletçilik bulunmaktadır.

halit-ergenc-biyografisi-327

Haldun Dormen tiyatrosunda 1996 senesinde Kral Ve Ben adlı müzikalde başrol oynamış ve oyunculuğa ilk adımlarını atmıştır.  Daha sonra Kara melek dizisinde Kürşat rolünü oynayarak dizi oyunculuğuna da adım atmıştır.  Kariyerinin ilk yılları müzik ile geçen Ergenç içlerinde Leman Sam ve Ajda Pekkan’ın bulunduğu ünlülere vokalistlik yapmıştır.  Bu müzik çalışmalarının doğrultusunda 2000 yılında New York’da The Adventuras Of Zak adlı müzikalde rol almıştır.  Bu yıllardan sonra çeşitli dizi ve filmlerde boy gösteren Ergenç asıl popülerliğini Aliye dizisiyle sağlamıştır.  Aliye dizisine kadar; Hiç Yoktan Aşk, Ölümün El Yazısı,  gibi filmlerde oynayan Ergenç Dedem Gofret Ve Ben dizisinin yanı sıra Zerde dizisinde de rol almıştır.  2004 yılında Aliye dizisinde Sanem Çelik ve Nejat İşler le birlikte önemli işler yapmışlardır.  Daha sonraları bir kaç tiyatro ve bir tv programı sunan Ergenç 2005 de Babam Ve Oğlum filminde rol almış ve hayatında aktörlük rolünde önemli bir ivme kazandırmıştır.

240720161359536707302

 

Berguzar Korel ile nerede tanıştı?

The Net, Tramvay, İlk Aşk gibi çeşitli filmlerde de rol alan Ergenç daha sonra büyük beğeni ve ilgi toplayan 1001 gecede rol almış ve dizide rol arkadaşı olan Bergüzar Korel ile hayatını birleştirmiştir.  Daha sonraları çeşitli projelerde boy gösteren Ergenç en son Muhteşem Yüzyıl dizisinde canlandırdığı Kanuni Sultan Süleyman rolüyle büyük ilgi toplamıştır.  Ve şuanda yakında yayına girecek olan Vatan Haini dizisindeki rolünü icra etmektedir.  Askerliğini bedelli olarak yapan Ergenç in Engelli bir kız kardeşi bulunmakta ve ondan esinlenerek engelli birini canlandıracağı bir film projesi hazırlamayı hayal etmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.