VERTIGO Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Tedavi Edilir

Vertigo Latince, dönmek anlamına gelmektedir. Vertigo rahatsızlığı yani kısaca baş dönme rahatsızlığı bir çok kişide sık sık rastlatmaktadır. Genelde bu tür bir rahatsıklık geçiren kişilerde Hafif ve Şiddetli baş dönmesi görünür. Fakat bazen öyle bir baş dönmesi yakalarki yataktan dahi kalkamaz hale gelir. Kişi bu rahatsızlığını bilmiyor ise genelde Tansiyonunun düştüğünü düşünür ve evde bunun için bir kaç doğal yöntem arar fakat baş dönmesi devam ettiği için doktora başvurur ve Vertigo olduğunu öğrenir.

Peki bu Hastalık aslında nereden gelmektedir ? İçkulak iltihabı olarak adlandırılan ve  Labirentit ve Meniere hastalığına bağlı olarak ortaya çıkan ve  Vertigo  adıyla  ifade edilen şiddetli  baş dönmeleri vücudumuzda denge sisteminin bozulması ile ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Meniere hastalarının genelde en çok şikayet ettikleri konu ise; “Her yer dönüyor”, “Başımı sabit tutamıyorum”, “Sanki yer ayağımın altından kayıyor”, “gözlerim kararıyor” gibi belirtilerdir.

vertigo_hastaligi_nedir_h68477
Meniere Hastaları Vertigo Belirtileri Nelerdir ?

Meniere (Vertigo)  hastalığında genelde  baş dönmesi durumu aniden ve ataklar şeklinde başlamaktadır. Ancak kişi daha önceden tecrubeli ise bu atakların hangi durumlarda  ve nasıl geleceği  konusunda kendini ayarlayabilir. Vertigo durumu yaşandığı sırada  (Meniere, İç kulak iltihabı, labirentit) duruma göre 2-3 saat de sürebilir ve kişiden kişiye değişir.

 

Vertigo durumu  (Meniere Sendromu, İç kulak iltihabı, labirentit) Nasıl Tedavi Edilir ?

” Vertigo”‘nun tam olarak bir tedavisi söz konusu değildir. Genelde bu rahatsızlıklar için doktora giden hastalara ilaç tedavisi verilerek atakların giderilmesinde yardımcı olunur.  Bunun için duyduğunuz değil doktorunuzun önerdiği ilacı kullanmanız faydalı olacaktır.  Yine “doğal olarak vertigo” ile savaşmak isterseniz tuz, kafeinli içecekler, alkol gibi şeylerden uzak durmanız ve uykunuzu düzenli bir şekle sokmanız gerekir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.