Vudu Voodoo Nedir ?

17Haiti’nin resmi dinlerinden biri olan Vudu (diğer bir adı ile Voodoo veya Vodou), korku ve zaferin iç içe geçtiği bir yaşam tarzıdır. Fon dilinde ‘voo’ içe bakış demek ve ‘doo’ bilinmeyen demek oluyor. Voodoo dinine göre insanlar potansiyel birer hayvan olarak doğuyor.

Doğduklarında ise loa adı verilen bir ruh veriliyor. Bu ruh sayesinde de hayvandan farksız olarak dünyaya gelen insan ruhsal bir varlığa dönüştürülmüş oluyor. 3 ruhsal parçaya dönüştüğü inanılan ruhsal varlığın her parçasına küçük melek ismi veriliyor. İnsanların yaşadıkları sürece bu ruhsal parçaları kendi özgür iradeleri ile geliştirip mükemmel hale getirmesi gerekiyor. Buradaki amaç ise savunmasız bir yaratık olan insanın tekrar tanrıya dönmesi.

Bu 3 melek kavanozların içerisine konarak kötü ruhlardan saklanması için tapınakta saklanıyor ve kişi öldüğünde kavanoz kırılıp ruhlar serbest bırakılıyor. Serbest kalan ruhların cansız bedenin etrafında 7 gün boyunca dolaştığına inanılıyor. 7. günün sonunda törenler ile suların altında yaşamaya gönderilen ruh bir yıl bir gün sonra yeniden çağrılıyor ve bir kavanoza konarak ormana bırakılıyor. Voodoo dinine göre asıl yaşam öldükten sonra başlıyor kutsal bir görev sayılıyor.

Voodoo büyüsü yapılan kişinin üzerinde hiçbir iz bırakmadan onu ölüme kadar götürecek acılar verir ve son derece tehlikelidir. Adım adım gerçekleştirilen ve kanıtlanabilir hiçbir etkisi görülmeyen Voodoo büyüsü Haiti’li insanlar tarafından yapılıyor. Büyü yapılan kişi üzerinde ilk olarak davranış bozuklukları görülmeye başlıyor.

Agresif ve değişken bir ruh haline bürünen kişi zamanla dışlanıyor. Daha sonra hayal ile gerçeği birbirinden ayırt edemeyecek kadar şizofrenik hale geliyor ve iç dünyasında korkunç halüsinasyonlar görmeye başlıyor. Dayanılamayacak bir noktaya gelen büyünün çözülmesi için çok iyi bir hocaya gidilmesi gerekiyor. Oyuncak bir kukla hazırlanarak bu kulaya iğneler batırılmasıyla gerçekleşen büyüyü ülkemizde çok az hoca çözebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.