Windows 10’dan Nasıl Geri Dönülür?

Windows 10’dan Nasıl Geri Dönülür?

 

Windows 10, Microsoft’un son çıkartmış olduğu işletim sistemi olarak karşımıza çıkmış bulunmakta. Çoğu eski windows sürümlerini kullanan kullanıcılar son sürüm diye bilgisayarlarını windows 10’a güncellemekte. Fakat bu güncellemeyi yaptıktan sonra ara yüz açısından kullanım açısından beğenmeyebilirsiniz. Veya windows 10’da donanım ve yazılım sorunları yaşayabilirsiniz. Bu durumda bilgisayarınızı eski kullanmış olduğunuz windows sürümlerine göndermek isteyebilirsiniz. Peki, bu işlemi nasıl gerçekleştireceksiniz? Bunun için windows 10’dan nasıl geri dönülür adlı makalemizi okumanız yeterli olacaktır.

 

Öncelikle bilgisayarınızın C klasörü içerisinde “windows.old” adlı klasör bulunmak zorunda . Aksi takdirde geri dönüş yapamazsınız. Aynı zamanda dosyalarınızı yedeklemenizi önermekteyiz.

Windows 10’dan Nasıl Geri Dönülür ?

 

İlk olarak bilgisayarınızın sol alt köşesinde bulunan arama kutusuna geliniz. Açılan arama penceresine “ayarlar” yazarak ayarları açınız. Açılan ayarlar sekmesinde sağ alt köşede bulunan “güncelleştirme ve güvenlik” sekmesine tıklayınız. Açılan pencerede 4.sırada bulunan “kurtarma” menüsüne giriş yapınız. Önceki bir sürüme geri gidin bölümünün altındaki başlarken seçeneğine tıklayınız. Ardından gelen pencerede windows 10’dan bie önce kullandığınız windows sürümüne niçin dönmek istediğinizi seçiniz. Sonraki pencerede ise windows 10’dan eski kullandığınız windows sürümüne dönüş işlemini başlatabilirsiniz.

 

Bu işlemin zamanı bilgisayarınızın HDD performansına ve işletim gücüne bağlı olarak değişebilmektedir. Fakat ortalama olarak bu işlem 1 saat civarlarında sürecektir. Bu işlemi gerçekleştirirken bilgisayarınızı kapatmayınız ve bilgisayarınızın elektrik gücünü kesmeyiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.