Windows’ta Birden Fazla Program Aynı Anda Nasıl Başlatılır?

Windows’ta Birden Fazla Program Aynı Anda Nasıl Başlatılır?

 

Windows işletim sistemi, kullanıcılara grafik arabirimleriyle ve bazı görsel iletilerle yaklaşarak yazılımları çalıştırmak için klavyeden yazma zorunluluğunu ortadan kaldıran, Microsoft şirketinin geliştirdiği ve dünya çapında en çok kullanılan işletim sistemidir.  Microsoft şirketinin ilk işletim sistemi olan MS-DOS’tan farklı olarak Windows’ta aynı anda birçok programı çalıştırmak mümkündür. Kullanıcıların aklına şu soru geliyor: “Windows’ta Birden Fazla Program Aynı Anda Nasıl Başlatılır?

 

Windows’ta bir defada birçok program açmak isterseniz, program pencerelerinin görev çubuğundaki düzeni ve görev çubuğundaki düzeni anlamak faydalı olacaktır. Bu, birden fazla uygulamayı açmak için yani birden fazla pencereyi yönetmeyi,  öğrenmek istediğimiz bilgilere ve uygulamalara daha hızlı bir şekilde ulaşmamızı sağlayacaktır. Aynı zamanda açık pencereleri de en uygun bir biçimde düzenlememizi sağlayacaktır.

 

 

Bunların yanı sıra batch dosyalarını kullanarak birden fazla uygulama başlatabilirsiniz. Bunun için for, goto, if, rem ve echo gibi bazı bilgisayar komutlarını kullanarak sistem üzerinde çalıştırabilirsiniz. Mesela bir metin belgesi açarak gerekli komutları yazıp aynı anda birden fazla program açabilirsiniz. Window’ta Aero-3B hızlı uygulama geçişini kullanarak açılan pencerelerin ön izlemesini görüntüleyebilirsiniz. Ön izlemeleri görüntülemek için Windows’un logo tuşuna ve aynı anda da sekme tuşuna basınız. Ön izlemesini görüntülediğiniz pencerelere gitmek için fareniz ile çift tıklatın. Açık pencerelerde dolaşmak istiyorsanız fare tekerleğini döndürebilirsiniz. Yığının ön kısmında kalan pencereleri görüntülemek içinse Windows logo tuşunu bırakınız.  Pencerelerin herhangi bir bölümüne fareniz ile tıklatarak pencereleri görebilirsiniz. Uygulama geçişini kapatmak istiyorsanız Windows logo tuşunu ve sekme tuşunu bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.